62 numaralı Mühimme Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (S.135-271)
The transcription and evaluation of Mühimme Registers numbered 62 (Pages 135-271)
  1. Tez No: 706590
  2. Yazar: ABBAS GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 543
Özet
Osmanlı Devleti'nde siyasi, askerî, iktisadi, sosyal ve hukuk alanlarında birçok meselenin görüşülüp karara bağlandığı yer Divân-ı Hümâyun idi. Divân'da alınan kararların yazıldığı fermânların sûretleri mühimme defterlerine kaydedilirdi. Mühimme defterleri içinde yer alan konular bakımından pek çok araştırma alanına ışık tutmaktadırlar. İncelenen 62 numaralı defterde görüleceği gibi Mühimme defterleri Osmanlı Devleti'nin merkez ile eyaletler, sancaklar arasındaki idari ve askerî ilişkiler hakkında son derece önemli bilgiler bulundurmanın yanı sıra diğer devletlerle kurulan ilişkiler hakkında da bilgi vermektedir. Transkripsiyon ve değerlendirmesi yapılan 62 numaralı Mühimme defteri Sultan III. Murad dönemine ait olup Hicri 995 senesinin Safer ayının başlarından 996 senesi Şa'bân ayının ortalarına kadar yani Miladi Ocak 1587 / Temmuz 1588 tarihleri arasını kapsamaktadır. Defterin ağırlıklı konularını Leh/Kazak eşkıyası ile mücadele ve eşkıyâlık faaliyetleri oluşturmaktadır. Çalışmada Divân-ı Hümâyun ve Sultan III. Murad dönemi hakkında bilgiler verilmiştir. 62 numaralı Mühimme Defteri'nin 135-271. sayfa aralığındaki toplam 455 hükmün transkripsiyonu, özeti ve değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda 62 numaralı Mühimme Defteri'nin (s.135-171) fotokopisi ve indeks yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Divan-ı Hümayun was the place where many political, military, economic, social and legal area were discossed and resolved. In the Ottoman Empire of edicts in which the decisions taken in this divan were recorded in the“mühimme record”. It sheds light on many research areas in terms of the subjects in the“mühimme record”. Mühimme records are extremely important seurces about the administrative and military relations between the center of the Ottoman Empire and provinces and sanjaks, as well as provide information about the relations established with other states. The mühimme record number 62, which was transcripted and evalvated, belongs to 3rd Murad Period and covers the period from the beginning of month Safer in 995 of Hijri to the middle of the month Şaban in 996, that is, from January 1587 to July 1588. Fighting against Polish/Kazakh bandits and banditry activities constitute the main subjects of Mühimme record. Information about Divan-ı Hümayun and reign of the Sultan 3rd Murad given in the study. Transcription, summaries and evalvaled in 455 provisions between pages 135-271 of the number 62 Mühimme record. At the end of the study, copy of the Mühimme record number 62 (p.135-171) and index takes place.