İptal davasında kesin ve yürütülebilir işlem kavramı
Certain and sustainable action at suit avoidance
- Tez No: 219920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İdarenin işlemlerinin denetimin en geniş anlamda yapılabilmesi hukuk devleti ilkesinin de en geniş şekilde uygulanması demektir. Ülkemizde bu denetimi en etkin biçimde idari yargı mercileri yerine getirmektedir. İdari yargı yerlerinde açılan davaların esasının incelenebilmesi için açılan davaların kanunda yerverilen şartları taşıması gereklidir. Bu şartları taşıyan davaların esası incelenerek sonuçlandırılır.Kanunda, iptal davasına konu işlemin“kesin ve yürütülebilir”bir işlem olması, davaların ilk inceleme aşamasında taşıması gereken unsurlar arasında sayılmıştır. Ancak ne kanunda ne de doktrinde“kesin ve yürütülebilir işlem”tanımı tam olarak ortaya konulamamıştır. Kavramın somutlaştırılması ancak uygulayıcıların bu kavrama yükledikleri anlam sayesinde olmaktadır.Yargı kararlarında bazen, inceleme konumuz olan bu kavram geniş şekilde yorumlanarak idari işlemlerin denetimi oldukça geniş olarak uygulanmıştır. Ancak yargı mercileri bazen bu kavramı dar olarak yorumlama yoluna gitmişlerdir. Yargı mercileri önünde denetlenen idare değil idari işlemdir. İdari işlemin hukuka uygun olarak tesis edilip edilmediği ve kişilerin haklarını ihlal edip etmediği yargı mercilerince denetlenir. İdari işlem, hukuk aleminde bütün unsurları ile tamamlanmış ise bu idari işlem yargı mercileri önünde de denetlenebilir.
Özet (Çeviri)
The effective The supervision of the administration actions is necessary to fulfill the the base of juristic state principle in its widest definition. In Turkey this supervision is best managed by the administrative judgement authorities. The suits that are opened in administrative jugdement authorities, have to possess the necessary features which are stated in law to be evaluated by the administrative justice.Although in the related law, the action in cancel suits have to be ?certain and sustainable? to be examined in the primary evaluation process, the statement , ?certain and sustainable?, is not clearly defined neither in law nor in doctrine. İts definiton is becoming more concrete just by the meaning that is given by practitioners.Usually, when we face with this concept we try to interpret this concept in the most wide way possible to widen the evaluation area of the administrative actions but sometimes the judgement authorities decide to narrow its definition because of particular reasons. The evaluated object by the legal authorities is the administrative action rather than the administration. The legal authorities intervene the situations in which the administrative actions are in contrast with the laws or they violate the individual rights. Administrative action can be examined by administrative judgement authorities if it is completely defined by its all factors in the legal aspects.