Müzik eğitiminde kuramsal müzik bilimlerinin önemi
The importance of music sciences in music education
  1. Tez No: 219984
  2. Yazar: BARIŞ UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YÜKRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, müzik eğitimcisi yetiştiren bölümlerin ders programlarında müzik bilimlerinin yer almasının gerekliliğini, ne şekilde yer alabileceğini ve müzik eğitiminde müzikle ilgili kuramsal bilgi birikiminin ne gibi faydalar sağlayacağını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada; müzik eğitiminde müzik bilimlerinin önemine ilişkin saptamalar, öğretim elemanlarına uygulanan anketler yoluyla, yorumlar ise istatistiksel yöntemlerden faydalanarak gerçekleştirilmiştir.Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan 11 farklı üniversitenin eğitim fakülteleri müzik eğitimi bölümlerinde görev yapmakta olan 103 öğretim elemanına, 17 sorudan oluşan anket formu gönderilmiş, değerlendirilmiş ve yorumlar, bulguların devamında sunulmuştur.Araştırmanın sonucunda, müzik eğitiminde müzik bilimlerinin önemli bir yeri olduğu, gerek müzik eğitimi veren kurumlarda, gerekse uzman öğretim elemanlarının bireysel bilgilenmelerinde müzik bilimleri ile ilgili bilgi birikimine ihtiyaç duyulduğu ve ülkemizde müzik eğitiminde yeterince üstünde durulmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the necessity and executeability of musicology lessons in programs of the music education departments and the capability of knowledge about musicology in music education.İn this research; the determinations about the importance of musicology in music education was based on the questionnaires that applicated on academicians and the comments of them was based on statistical methods.The questionnaire forms that required 17 questions was transmitted to 103 academicians in music education departments of 11 universities courted in different regions of Turkey and evaluated and the comments was added to the end of the results.At the conclusion of the research, it was established that musicology is important and needed in music education and it?s not dwelled upon enough in our country.