Eğitim fakülteleri müzik öğretmenliği ana bilim dallarında modern gitar metotlarının uygulanması kapsamında elektrik gitara bakış
A critical look at electric guitar within the framework of the application of modern guitar methods in music education departments of education faculties
- Tez No: 219983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP YÜKRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de ki müzik öğretmeni yetiştiren Yüksek Öğretim Kurumlarında okuyan gitar öğrencilerinin, uygulanmakta olan bireysel çalgı eğitimi (gitar) dersinin, öğretim programları dışında, modern gitar metotlarına ve elektrogitara bakış açıları yönünden genel durumuna, ilişkin görüşlerini ortaya koyarak, bu alana katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada yer alan nitel veriler daha çok kaynak tarama yoluyla, nicel veriler ise öğrencilere uygulanan anket formlarıyla elde edilmiştir. Anket yöntemiyle elde edilen verilerin, tanımsal istatistik yöntemleri kullanılarak çözümlenmesi sonucunda ulaşılan bulgular, araştırmanın amacına göre ele alınmış, tablolar yardımıyla yorumlanarak açıklanmıştır.Araştırmanın sonucunda; gitar dersi öğrencilerinin, elektrogitarı çalışma sırasında, araştırmanın çeşitli kaynaklardan edindiği bilgilerin aksine, çoğunlukla klasik gitar çalışma yöntemlerini kullandıkları ortaya çıkmıştır. Modern bir çalgı aleti sayılan elektrogitarla, klasik müzik adı altında toplanan barok müzik, klasik müzik, romantik müzik, çağdaş müzik, dönemlerinde yazılan eserlerin seslendirip, sınanabileceği çıkan bir diğer sonuçtur.Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda, alana yarar sağlayacağı düşünülen öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classes on individual instrument education are delivered to guitar instructors graduating from Higher Education Institutes in Turkey during their undergraduate studies.This study was conducted to generally manifest student views on modern guitar methods, as well as electric guitar, and consequently to make a contribution to the field of interest.Qualitative data in the study were obtained by scanning sources, where as quantitative data were collected from the student surveys. The results gathered by evaluating the data compiled from the surveys using descriptive statistics, were discussed according to the purpose of the study, interpreted and explained by tables and graphs.Findings of this study indicate that, in contrast to common opinion, students are using the classic guitar methods while playing the electro guitar. Another result of this study is that pieces written for violin, viola, violoncello and flute from baroque, classical and modern music periods, which are usually considered as ?classical music?, can be performed and examined by electro guitar, a so called modern instrument.In the light of the above mentioned findings, suggestions were made the field can benefit from