Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde müzik eğitimi
Music education Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 133429
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NDE MÜZİK EĞİTİMİ (Doktora Tezi) K. Mete SUNGURTEKIN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu araştırma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde İlk, Orta ve Yüksek Öğretim düzeylerinde uygulanmakta olan Müzik Eğitiminin genel durumunu belirli boyutlarıyla inceleyip ortaya koymak ve buradan hareketle müzik eğitiminin geliştirilmesine görüş ve önerilerle katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada seçilen model, durum tespiti esasına dayanmaktadır. Veriler, görüşme, anket ve kaynak tarama yoluyla elde edilerek işlenmiş, betimsel istatistik yöntemleri kullanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Bu esasa dayanarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Örgün ve Yaygın Müzik Eğitimi'nin kurumsal yapılanmasının nasıl olduğu tespit edilerek bugününün koşullarında müzik eğitimine ne düzeyde katkıda bulunduğu belirtilmiştir. Araştırmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki müzik eğitiminin genel durumu göz önüne alınarak İlk ve Ortaöğretim kurumlarında çalışan müzik öğretmenleri, Yüksek Öğretim düzeyindeki üniversitelerde müzik bölümlerinin ve öğretim kadrolarının bugünkü durumları, Özel ders veren müzik eğitimcilerinin müzik eğitimine ilişkin görüşleri ve taşıdıkları belirli özellikler, müzik eğitimi ile ilgili adı geçen eğitim kurumlarında öğrencilere uygulananöğretim programlarındaki başarı düzeyleri, öğretim kadroları, fiziki çevre, müzik eğitiminde kullanılan ders materyallerine ilişkin görüşlerle birlikte öğretim programlarında karşılaşılan güçlükler, müzik eğitimcilerinin sosyokültürel ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik görüşlerle çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Bilim Kodu : 101.25.02 Anahtar Kelimeler : K.K.T.C., Müzik Eğitimi Sayfa Adedi : 133 Tez Yöneticisi : Prof. Gül ÇİMEN
Özet (Çeviri)
Ill MUSIC EDUCATION IN TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS (Ph. D Thesis) K. Mete SUNGURTEKIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT This study is conducted to investigate the general status of music education applied in Primary, Secondary, High School and Higher Education levels in Turkish Republic of Northern Cyprus by considering particular dimensions, and in the light of these, to make a contribution to the development of music education with some suggestions. The model chosen for the study is based on status inventory. The data are gathered by means of interview, questionnaire and literature review, then analysed and discussed by using descriptive statistics. Based on these, by investigating the institutional structure of Musical Education in Turkish Republic of Northern Cyprus, the amount of its contribution to music education in present conditions is determined. Considering the general status of music education in Turkish Republic of Northern Cyprus, the present state of both music teachers working Primary or High School institutions and the instructors working in music education departments of universities, the views of private music instructors on music education and their specific qualifications, the success of music teaching programmes in the aforementioned institutions, teaching staff, physicalIV conditions, the difficulties met in teaching programmes together with views on the materials and tools used in teaching music and views and solutions on improving the socio-cultural and economic status of music educators are mentioned in this study. Science Code Key Words Page Number Adviser 101.25.02 T.R.N.C, Music Education 133 Prof. Gül ÇİMEN