Türkiye'deki kapalı cezaevleri güvenlik sisteminin firar olayları yönüyle incelenmesi
Research of security systems of prisons in Turkey on the side of prison escapes
- Tez No: 220000
- Danışmanlar: DR. GÜLÇİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sosyal Hizmetler, Defense and Defense Technologies, Social Services
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Arastırmada öncelikle ceza ve infaz kavramlarına iliskintanımlamaların açıklaması yapılmıs, daha sonra da bu kavramların neticesindeortaya çıkan hürriyeti baglayıcı cezalar ve infaz kurumlarının, dünya ve Türkiyetarihindeki gelisimi ve bu husustaki kilometre tasları incelenmistir. Cezaevlerininortaya çıkısından sonra farklı cografyalarda, farklı ihtiyaç ve kültürel faktörlerinetkisiyle sekillenen infaz modellerine kısaca deginilmis ve ülkemizdeki mevcutcezaevleri yapılanması tanıtılmıstır.Sonrasında, ideal bir cezaevi güvenliginin nasıl olması gerektigi vecezaevlerinin standart, fiziki ve dinamik güvenlik fonksiyonları incelenmis ve firarolaylarının cezaevi ve toplumsal güvenligi degerlendirmedeki önemi, personel vefirar edenler için hukuki boyutu ve literatüre geçen firar taktik ve teknikleri ilekuramsal çerçeve tamamlanmıstır.Ankara, stanbul ve Bursa'daki cezaevlerinde görevli jandarmapersoneli ile yapılan görüsmelerle cezaevlerinde görevli jandarma personelininfirarların önlenmesine iliskin görüsleri arastırılmıstır.Sonuç bölümünde mevcut düzen içerisinde firarlarla ilgili olaraköncelikle risk teskil ettigi degerlendirilen hususlar ve riski bertaraf etmek içinalınabilecek önlemler sıralanmıstır.
Özet (Çeviri)
Firstly, as entrance to theoretical frame of the study, definitions of thepunishment and correction terms are given and a general history of punishmentand prisons are expressed. After expressing these terms, security term ingeneral, security of prisons and functions for performing an ideal prison securitysystem under subtitles of standard, physical and dynamic security and training ofprison guards are examined.After giving the present corrections and security system of prisons in thecountries which have great history on corrections (i.e. U.S.A., England, France,Italy, and Netherlands) theoretical framework is continued.After stating correction organization and securty elements of the prisonsin the countries above, Turkish correctional organization, role of Turkishgendarmerie in the prison security and the security system of correctionalinstitutes in Turkiye are explained. With explenations about prison escapes andcomparisons of Turkiye with other countries on correction subjects, thetheoretical frame of the study is completed.As a field research of the study, an inteview which asks defective sidesof prisons? security system and security staff?s proposals about these problems ismade with gendarmerie commissioned personnel working at prisons in stanbul,Ankara and Bursa provinces. Results of interviews are statistically analyzed.Results of the interviews showed that, consideration of the methodsabout preventing prison escapes are changing according to the ranks andeducation levels of personnel. Also, prior elements to work on preventing prisonescapes as physically hardening the prison facilities and security system aredetermined by the opinions of interviewers.