Türkiye'de terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen intihar saldırılarının sosyolojik ve psikolojik açıdan incelenmesi ve önleme
Sociological and psychological analysis of the suicide attacks commited by terrorists organizations and prevention in Turkey
  1. Tez No: 220001
  2. Yazar: NİYAZİ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ERKAN BERKSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen intihar saldırıları sosyolojik ve psikolojik yönden incelenmiş ve önlenebilmesi için alınması gereken ortaya koyulmuştur. Araştırmanın uygulama kısmı için EGM TEMUH Dairesi tarafından 1996-2005 yılları arasında intihar saldırıları geneli ile ilgili tutulan istatistiki veriler incelenmiştir. Ayrıca bir karşılaştırma yapabilmek amacıyla EGM sağ, sol ve bölücü terörle mücadele birimlerinde çalışan 37 personele anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen verilerin SPSS paket programında analizleri yapılmış ve frekans tabloları oluşturulmuştur. Anket çalışmasında intihar saldırılarında kadınların tercih edilme nedenleri, terör örgütleri tarafından intihar eylemcisine vaat edilenler, intihar eylemcisinin motivasyon kaynakları ve intihar eylemcisinin seçilmesindeki faktörlerle ilgili soruların Visual Analog Skala yöntemi kullanılarak analizleri yapılmıştır.Araştırmada istatistiki verilerden elde edilen bulgular, intihar eylemcilerinin büyük çoğunluğunun çok çocuklu ailelerden geldiğini, ailelerinin alt ekonomik düzeyden geldiğini, eğitim düzeylerinin düşük olmadığını, daha çok 20'li yaşlarda olduklarını, işsiz ve öğrenci olanların ilk sıralarda yer aldığını, daha çok Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nden geldiklerini göstermektedir. Gerçekleşen intihar saldırılarının hedefleri ele alındığında güvenlik güçleri ve halk ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir.Yapılan anket çalışmasından elde edilen bulgulara göre; intihar eylemcilerinin dışsal motivasyon kaynakları incelendiğinde, örgüt zorlaması ilk sırada yer almaktadır. İçsel motivasyon kaynakları incelendiğinde ise, ideoloji ilk sırada yer almaktadır. Onu kendini ispatlama takip etmektedir. Örgüt tarafından intihar eylemcisini vaat edilenler ele alındığında, sağ örgütlerde dini vaat ilk sırada yer almaktadır. Sol ve bölücü örgütlerde ise, itibar ilk sırada yer almaktadır. İntihar eylemcisinin seçilmesindeki faktörler incelendiğinde gönüllü olarak intihar saldırısı gerçekleştirmek isteyenler ilk sırada yer almaktadır. İntihar saldırılarında kadınların tercih edilme nedenleriincelendiğinde ise, hamile kılığında bombaları kolayca taşıyabilmeleri ve kadınları ikna etmenin daha kolay olması birbirini takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, suicide attacks are studied from the psychological and sociological perspectives. Preventive methods are also investigated. The data about suicide attacks between the years 1996-2005 is gathered from the Department of Counter Terrorism of The General Directorate of Security. Dataset is statistically analyzed. A questionnaire, questioning the incentives behind the suicides attacks, is given to 37 members of General Directorate of Security fighting against terrorism. To compare the statistical data with the survey results, both data are analyzed with SPSS program and frequency tables are prepared. The reasons for especially preferring women as suicide subjects, the proposals of terrorist organizations to the suicide attackers, the stimulators of the suicide bombers and the factors for choosing the attackers are analyzed with Visual Analog Scala method.The results obtained from the statistical data demonstrate that many of the suicide bombers come from crowded families. Data reveales that many of their families are poor. Suicide bombers are mostly educated. They are in their twenties. Unemployed and students are at the top of list. Many of them come from Eastern and Southestearn Anatolia.The survey results demonstrate that organizational coercion is at the top of the list when the external motivating factors are examined. When the internal motivating factors are examined, ideology is at the top of the list. When the proposals of terrorist organizations to the suicide attackers are examined, religious proposals are found as the most effective promise for the right wing terrorist organizations. For the left wing and separatist terrorist organizations esteem is the most effective promise. When the factors for choosing the suicide attackers are examined it is found that volunteers are at the top of the list. Women?s ability of carrying the bombs like they are pregnant is the first reason for choosing women as attackers. The second reason is it is easy to persuade women for such attacks.