Lozan Barış Anlaşması ve Avrupa Birliği çerçevesinde azınlıklar ve ulusal güvenliğe etkileri
Minorities and their influences to national security in the frame of treaty of Lousanne and European Union
  1. Tez No: 220009
  2. Yazar: BÜLENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalısmanın amacı Türkiye ve Avrupa Birligi (AB)'nin azınlıklarabakıs açılarını tespit etmek ve üyelik sürecinde Birlik'in azınlık yaklasımınınTürkiye'nin güvenligine etkilerini incelemektir.Bu amaçla birinci bölümde azınlık tanımı ve uluslararası alandaazınlıklarla ilgili düzenlemelere yer verilmistir. kinci bölümde AB'ninazınlıklara yaklasımı analiz edilmistir. Üçüncü bölümde ise azınlıklaraTürkiye'nin bakıs tarzını belirten Lozan Barıs Antlasması'nın azınlıklarla ilgilikesimi incelenmistir. Ulusal güvenlik ile ilgili ayrı bir bölüm düzenlenmemistir.Çalısmada ulusal güvenlikten anlasılması gereken Türkiye'nin bölünmezligive bütünlügüdür.Sonuç olarak AB'nin azınlıkları çok genis çerçevede degerlendirdigitespit edilmistir. Birlik, bireysel ve kültürel hakları azınlık hakları kategorisindemütalaa etmektedir. Kısaca en büyük sorun henüz tanımı dahi netlesmeyen?azınlık? teriminin farklı yorumlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu yorumfarkı ise Türkiye'nin ulusal güvenligini tehdit eder nitelikte gözükmektedir.Türkiye bu konuda bireysel haklar olarak nitelenebilecek düzenlemeleri zatenyapmaktadır. Düzenlemelerin güvenlik endiselerine yol açmaması için öncelikgüvenlik sorunlarının bertaraf edilmesine verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine Turkey?s and EuropeanUnion?s (EU) point of view towards minorities and to analyze the influence ofUnion?s minority approach on Turkey?s security.For this purpose, in the first chapter minority definition andinternational minority arrangements are studied. In the second chapter, EU?sapproach towards minority is analyzed. The third chapter focuses on theminority section of Treaty of Lausanne which explains Turkey?sunderstanding of minority approach towards minorities. There is no sectionabout national security. The meaning of national security in this study shouldbe understood as unity and integrity of Turkey.Finally, it is determined that EU evaluates the minorities in acomprehensive way. The Union considers individual and cultural rights withinminority rights category. Shortly, the biggest problem stems from differentinterpretations of ?minority? term which has no exact definition yet. Thesedifferent interpretations are seen as they are threatening Turkey?s Nationalsecurity. Turkey has been making the regulations which can be characterizedas individual rights anyway. Regulations should not create security concerns;therefore, the priority should be given to the elimination of security issues.