Terör örgütlerinin söylem stratejileri ve eylemlerini meşrulaştırma yöntemleri
Discourse and legitimization strategies of terrorist organizations
  1. Tez No: 220010
  2. Yazar: MEHMET IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Günümüzde kitle iletisim araçları insanların dünya görüslerininsekillendirilmesinde tarihin hiçbir döneminde olmadıgı kadar etkili hale gelmistir. Bugerçegin farkında olan terör örgütleri de basın yayın faaliyetlerine büyük önemvermektedir. Türkiye terör örgütlerinin yayın faaliyetleri açısından oldukça zengin birülkedir. Bu yayınlar üzerinde yapılacak analizler ülkemiz ve dünya güvenligiaçısından büyük tehlike yaratan terör örgütlerinin basını nasıl kullandıgı veyayınlarında hangi savlarla taraftarlarına nasıl bir ?dünya? sundukları konusundayararlı bilgiler edinmemizi saglayacaktır.Bu çalısma asırı sag ve asırı sol terör örgütlerini temsilen slamcı vekomünist egilimli BDA-C ve DHKP-C terör örgütlerinin gerçeklestirdiklerieylemlerini kendi yayınlarında nasıl mesru gösterdiklerini, bu mesruiyetikurmaya çalısırken ne tür bir dünya insa ettigini tespit ve analiz etmektedir.Yapılan çözümleme sonucunda, birbirine tamamen zıt iki ideolojiyibenimsemis iki terör örgütünün eylemlerini yayın yoluyla benzer sekillerlemesrulastırdıkları ve kurdukları ?dünya?nın söylemsel özelliklerinin birbiriylebüyük ölçüde benzestigi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mass media today has become far more effective in shaping theworldviews of human beings than it was any time in history. Being aware of thistruth, terrorist organizations attach greater importance to press and publicationactivities. Turkey is quite a rich country as to the publications of terroristorganizations. Analyses carried out on these publications will provide us withbeneficial information on how the terrorist organizations, posing great danger forthe security of our country and the world, exploit the media, and with what idealsin their publications, what kind of a ?world? they offer their adherents.This study assesses the two representatives of ultra-right and ultra-leftterrorist organizations, namely Islamist IBDA-C and communist-prone DHKP-Crespectively, and analyzes the way they legalize their acts in their publications,and what kind of a world they build while striving to actualize this legitimacy.As a result of the analysis, it seems that both terrorist organizations,adopting two completely opposite ideologies, have legalized their actions insimilar ways through publication, and the discourse features of the ?worlds? theybuild show similarities to a great extent.