Mahkeme yönetiminde toplam kalite yönetiminin yeri ve önemi
The role and importance of total quality management in court management
- Tez No: 220024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hukuk devleti ilkesinin temel koşullarından biri, adalet sisteminin etkili bir şekilde işlemesidir. Bireylerin haklarını esas alan bir hukuk sistemi, etkin bir şekilde çalışmadığı takdirde faydasız olacaktır. Hukuk ve adalet sisteminin işlevselliğine ilişkin sorunlar, temel insan haklarının özüyle ilgili çeşitli tartışmalar doğurur. Ayrıca yetersiz bir yargı sistemi, vatandaşların adalete olan inancını da zedeler.Mahkeme yönetimi, hızlı ve etkili yargılama için alınması gereken akla gelebilecek tüm tedbirleri kapsayan çok geniş bir konudur. Mahkeme yönetimi kavramı, bütçe, personel, yerleşim ve mahkeme binası hakkındaki bütün sorumluluğu, malzeme ihtiyacını, elektronik bilgi sistemlerinin kurulmasını, daha etkin bir işleyişi sağlamak için kurumsal ve yasal gelişimi ve diğer tüm idarî konuları kapsamaktadır. İlave olarak mahkeme yönetimi, mahkemelerin daha etkin yönetilmesini sağlayacak bütün tedbirleri de içine alır.Devletin sunduğu hizmetin kalitesini; donanım, uygulama ve insan unsurlarının kalitesi belirler. Mahkeme yönetiminin en önemli unsurlardan birisi de insan unsurudur. Zira, yargısal sorunlar insan ilişkilerinden kaynaklanmakta ve sonuçta insanlar tarafından çözülmektedir. Bu sorunları çözen insan unsuru, ne kadar nitelikli olursa, bulunan çözüm bir o kadar hızlı ve kabul edilebilir olur. Her hizmette olduğu gibi yargı hizmetinde de insan unsurunun kalitesini eğitim belirler.Bu çalışmanın konusunu; yargılamanın insan unsuru oluşturmuştur. İnancımız şudur ki; yargı hizmetinin diğer iki unsuruna göre insan unsuru daha önemlidir. İnsan unsurunda belli bir kalite yakalandıktan sonra, diğer iki unsur tam geliştirilememiş de olsa, ortaya kaliteli bir yargılama faaliyeti çıkacaktır. Kalite insan da ancak kaliteli bir eğitimin ürünüdür.
Özet (Çeviri)
In terms of the principle of the rule of law, it is essential to have an effectively functioning judicial system. A legal system placing the individual at the centre will not meet the expectations unless it functions effectively. Problems concerning the functionality of law and judicial system lead us to some discussions related with the essence of the fundamental human rights. In addition, an insufficient judicial system harms the confidence in justice among the citizens.Court management is a subject which includes quite a wide range of measures in order to achieve a fast and effective exercise of jurisdiction. Court management concept comprehends the whole responsibility about budget, personnel and court house as well as supplies need, designing of electronic information systems, institutional and legal development and all other administrative issues for a better functioning system. Besides, court management may take every measure to provide a more effective management of the courts.Quality of such components as hardware, software and humanware are indicative for the service provided by the state. Due to the fact that judicial problems arise from human relations and resolved by humans; individual as a component is amongst the most important components of court management. The more qualified this human component is, the faster and more acceptable solutions we reach. As in all other services, training activities designate the quality of human factor.The human factor in judicial exercise constitutes the subject of this study. We believe that the human factor is more important when compared to two other components of judicial service. Provided that a certain level of quality is achieved in terms of human factor, a qualified judicial exercise will arise even if two other components are not fully developed. It is obvious that, qualified human can only be formed through a qualified training.