Temettuât defterlerine göre Nevâhî- Barçın kazasının sosyo- ekonomik yapısı
According to the temettuât notebooks Nevâhî-i Barçin town's social- economic position
- Tez No: 220083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Çalışmada XIX. Yüzyıl ortalarında Hüdavendigar Eyaleti Karahisar-ı Sahib Sancağı sınırları dâhilinde bulunan Nevâhî-i Barçın Kazası ele alınmıştır. Kullanılan temel kaynak, Temettuât Defterleridir. Temettuât Defterleri'nin incelenmesi neticesinde Nevah- i Barçın'ın XIX. yüzyıl ortalarındaki (1840?1845) nüfus ve demografik yapısı, tarım yapısı, toprakları, devlete ödediği vergileri tespit edilmiştir.Nevâhî-i Barçın bu günkü Emirdağ İlçesi olarak bilinmekle beraber o dönemde Bayat ve Kemerkaya ve kısmen İscehisar'ı da içine alan coğrafi ve idari bir yapıdır. Üretimi yapılan ürünler, insan ve hayvan sayıları, tarım arazilerinin miktarı gibi bilgilere de ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra meslekler, sülaleler, ödenen vergi miktarları da araştırma sonucunda edinilen bilgilerdendir. Nevâhî-i Barçın nüfusuna göre geniş tarım arazileri olan, tarım ve hayvancılıkla uğraşan, sanayisi gelişmemiş, takriben 3200 kişinin yaşadığı, nüfusunun tamamı Müslümanlardan oluşan bir Osmanlı kazasıdır
Özet (Çeviri)
This search is about Nevâhî-i Barçın which was an Otaman Town in the second half of the 19th century. The main source used in this searches are the `?Temettuât Defterleri??. Thanks to searching on the`?Temettuat defterleri??, socio-economic situation of the people who lived in Nevâhî-i Barçın in the second half of the 19th century (1840-1845), the taxes they payed to the goverment, the lands and the goods they owned and the demographic structure and the population of the Nevâhî-i Barçın have been made clear.Today Nevâhî-i Barçın is known as it was situated in the Town Emirdağ but in those days it was a governig and geographical structre situated in Bayat, Kemerkaya and particularly in İscehisar. Many information about the type of the products, the number of people and animals, the amount of the farming lands in the town have been learnt. Moreover, many information about the families lived in the town,their occupations and the amount of the taxes they have paid have been learnt thanks to these searches. Nevah-i Barçın was an Ottoman Town with its nearly 3200 muslim population which had lots of farming lands and the people of the town were earning their life from agriculture and animal feding, but the industry wasn?t grown yet.