Tarihimizde Reşadiye ve Sultan Osman-ı Evvel dretnotları
The dreadnoughts of the Sultan Osman i and Reshadieh in our history
  1. Tez No: 220169
  2. Yazar: RASİM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkler dünya tarihinde çok derin izler bırakan birkaç milletten birisidir. Bu tarihsel ve kalıcı izlerin olusumu sırasında çok önemli olaylar yasanmıstır. Bu olaylar içerisinde kendi adımıza ders çıkarılması gereken çok değisik örnekler vardır. Bunlardan birisi de asağıda tez haline getirmis olduğumuz, ?ngiltere'de insa olunan ?Sultan Osman-ı Evvel ve Resadiye? gemileriyle ilgili olanıdır. Bu gemiler gerçekte Osmanlı ?mparatorluğu'na aitti. Fakat bu gemilere Birlesik Krallık Hükümeti el koydu. Bu faaliyetin içinde Winston Churchill vardı. O dönemde yasanmıs olan bu tarihsel olayı ele alıp incelediğimizde, değisik halkların ve devletlerin siyasi ve askeri iliskilerinin karmasık ve anlasılması zor bir biçimde iç-içe geçmis olduğunu görürüz. Sultan Osman-ı Evvel ve Resadiye gemileri, dretnot adı verilen sınıfa aitti. Bu çesit gemiler çok pahalı, büyük ve de askeri gücü yüksekti. Sultan Osman-ı Evvel'in adı, Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Bey'e; Resadiye'nin adı ise Sultan Resad'a dayanmaktaydı. Bu gemilerin paraları da ödenmisti. Fakat bu gerçeklere rağmen ?ngilizler gemilere el koymus ve Türk milleti de üzülmüstür. Bu süreçte Alman ?mparatorluğu da, kendi politik çıkarları için; Goeben ve Breslau adlı iki gemiyi Osmanlı ?mparatorluğu'na vermistir. Türkler tarafından bu gemilere Yavuz ve Midilli isimleri verildi. Özellikle Midilli adı, Balkan Savası'na çağrısım yapıyordu. Bu olaydaki ekonomik ve politik konumları, bir ölçüde ülkelerin maddi çıkarlarının stratejisi boyutunda ele alıp değerlendirmeye çalıstık. Bunun sonucunda Türk askerinin bu coğrafyada en ufak bir hareket etmesi halinde bütün gözlerin üzerinde olduğunu ve birbirleriyle ilgisiz ve hatta birbirlerine düsman gibi görünen bu gözlerin bir anda dost olabildiklerini tespit ettik. Bu tespitimizin ana noktasını bölgedeki kaynakların paylasımı olduğu, bu kaynaklara hiçbir zaman Türk askerinin ulasmaması gerektiği ve de o kaynakların üzerinde bulunan insanlardan ziyade malum güç merkezlerinin hakim olması esasının gelistirilmeğe çalısıldığı ve bunda da basarı sağladıkları görülmüstür. Bu ve benzeri olaylardan, her zaman ders çıkarılması kaçınılmazdır. Bu olayın hiç süphesiz en önemli ana fikri baskalarına muhtaç olarak bir sey yapılamayacağının anlasılmasıdır. ANAHTAR KEL?MELER: Sultan Osman-ı-Evvel, Resadiye,Gemi, Dretnot, Türkler
Özet (Çeviri)
The Turks are among the few nations that have a very deep impact on world history. During the occurence of these historical and imperishable traces, many important historical events have happened.Of these several examples,there are some that we should consider.One of them is the thesis written about ships named ?Sultan Osman I and Reshadieh? which were constructed in England. These ships,in fact,belonged to the Ottoman Empire, but were taken control by the United Kingdom ;Winston Churchill was in the action. Looking back to this historical event, we notice that the political and military relations of various nations are complicated and mingled in an unreasonable way. Sultan Osman I ve Reshadieh ships were classified as ?dreadnought?.These large ships were very expensive and of great value in respect of military force. . Sultan Osman-ı Evvel?s name comes from the founder of Ottoman Empire, ?Osman Bey?, while the ship Reshadieh from ?Sultan Resad?. Although the ships were paid,the English seized them and the Turks got disappointed.During this period,German Empire,for its own political interest,gave Goeben and Breslau to the Ottoman Empire. These ships were renamed Yavuz and Midilli;especially the name Midilli was associated with Balkan Wars. We have tried to deal with the economic and political aspects of this subject based on the strategy of financial interests of various nations. As a result, we have found that when Turkish army plays even a little role in that geography,it draws attention of all countries and military enemies might co-operate against Turkey. We have evaluated that their main purpose is to share the sources available in the region and not to allow Turkish soldiers to reach these sources. And also they try to impose the idea that the sources should be used by some certain countries instead of their owners,which was carried out successfully.It is inevitable that these events should always be an example.The main point to consider this situation,of course,is that a nation in need of other nations is not able to achieve. The Key word: Sultan Osman I, Reshadieh, Ships, Dreadnought, Turks