Türkiye'de kimlik, temsiliyet ve kültürel aracılık (1985-2005)
Identity, representation and cultural mediation in Turkey (1985-2005)
- Tez No: 220170
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyanın son 20-25 yıllık siyasal sosyal durumunun kavramsal belirlemesi olarak sabitlenmis gibi Küresellesme olgusu, kimliklerle anılır oldu. Bir kimlik siyaseti yasandıgı ve de ortaya çok kültürlü bir manzara çıktıgı görülmektedir. Görünen manzara içinde sanatın ulusasırı deneyimleri hız kazanmakta ve kültürel temas bölgeleri insa edilmektedir. Sınırların kaygan ve geçirgen bir hal aldıgı bu durum karsısında Çagdas sanat adına sergilenen pratiklerin kimliklerle ifadesi nasıl bir duruma tekabül etmektedir? Türkiyeli sanatçılar birer kültür elçisi gibi yurtdısına çıktıklarında çantalarında ne gibi kimliksel degerler tasımaktadır yada kimlik onlar için neyin temsilidir? Çagdas bir sosyo-kültürel belirlenim alanı olarak degerlenen Kimlikler ve bunların temsil sorunu çagdas sanat eliyle nasıl yogrulmaktadır? Ulus sergileri direk olarak kimliklerin karsılasması üzerine mi insa ediliyor? Gibi soruların anlamlı yanıtlar bulması sanatçıların gösterdikleriyle okunabilir ancak. Sanatın bir ifade biçimi oldugunu düsünürsek kimlikler de sanat üzerinden görünürlük kazanmaktadır. Ve sanat aslında bir yerde kimlikleri yapıbozumuna ugratmanın da en etkili aracı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact of globalization, seeming like the solid political and social conceptual determination of the world's last 20-25 years, is being mentioned with identities. The existence of an identity politics and an arising multi-cultural atmosphere is noticable. In this scenery, the beyond-nation experiences of art have been gaining speed and cultural contact areas are being formed. In the presence of this situation, in which the borders became slippery and permeable; what kind of state do identity declaration of exhibition practices in the name of Contemporary Art correspond to? When they go abroad like a cultural envoy; what kind of identity values do artists from Turkey carry in their bags; or what does identity mean for themselves? How do appreciated identities, as a contemporary socio-cultural determination area, blend with their representation issue by the hand of contemporary art? Are the nation exhibitions based directly on encountering identities? Such questions can find meaningful answers only with what the artists show. Art, as a form of expression, makes identities visible as well. Actually, in some place, art can also be the most effective instrument in deconstructing identities.