Şerif Mardin düşüncesi ışığında Türk modernleşmesi açısından sivil toplum ve Osmanlı kaynakları
In terms of the thought of Şerif Mardin, the civil society and its Ottoman sources from the angle of the Turkish modernisation
- Tez No: 220171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESİM F. DELLALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Modernleşen Türkiye'nin tarihinin ulus-devlet kurma projesi olarak kavramsallaştırılması, toplumsal pratiklerin modernliğini ?organik ve homojen bir ulus?un taşıdığı özelliklere indirgemektedir. Bu durumda modernleşmenin sivil toplum boyutu, kurumlar oluşturmaya dayalı böylesi bir projenin tarihsel aktörü değil, tali sonucu olarak sunulmaktadır. Şerif Mardin, baskın olan bu yaklaşıma karşın, modernleşmeyi, kurumsal inşa süreçlerine sürekli olarak etkide bulunan kültürel grupların projeyle aktif etkileşimi çerçevesinde açıklayan bir açılım getirmektedir. Mardin'in sunduğu açılımı izleyen çalışmamız, ?toplumsal değişim süreci olarak modernleşmeyi?, kurum, kültür, sembol ve anlamların kümelendiği sivil toplumsal süreçlerin, projenin siyasal bütünüyle olan çok katmanlı etkileşimi olarak araştırmaktadır. Türkiye'de sivil toplumun Osmanlı geçmişi, her zaman kültürel bir kopukluk tarafından sınırları tayin edilen çevresel unsurların, modernleşmeyle beraber oluşan siyasal etkinliğe katılımı yoluyla merkeze nüfuz etmeleri ve bu arada bu etkileşimin ürünü olan yeni toplumsal alanların üretimi ve yeniden üretimi çerçevesinde değerlendirilmektedir. Çalışmamız boyunca modernleşme, sivil toplumun uzun bir zaman boyunca sıralanan pratiklerinin yapılaşmasının (sürekliliğin, kırılmanın ve yeniden üretimin) bir tarihsel sosyolojisi olarak incelenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Modernleşme, Sivil Toplum, Şerif Mardin, Osmanlı, Yorumbilgisi, Yapılaşma
Özet (Çeviri)
While conceptualising the history of the modernisation of Turkey as a project of the establishing nation state, the modernity of the social practises is reduced to the features carried by ?an organic and homogenous nation?. In this case, the civil society dimension of the modernisation is presented not as the historical actor of the project based on creating the institutions but as the secondary result. On the contrary, Şerif Mardin brings forward a new expansion in the context of the active interaction of the cultural groups effecting the processes of institutional creation. Our study following the expansion of Mardin has been searching the modernisation which is a process of social change, as the multi-dimensional interaction between the process of civil society in which there are institution, culture, symbol and meanings, and the political entity of the project. The Ottoman past of civil society in Turkey is always evaluated as the influence of the peripherical elements defined by a cultural rupture onto the centre by means of the participation into the political activity being constituted with the modernisation. And also it is evaluated as the production and reproduction of new social fields of this interaction. Along our study, modernisation has been analysing as a historical sociology of structuration (continuity, rupture and reproduction) of the civil society practises being experienced for a long time. KEY WORDS: Modernisation, Civil Society, Şerif Mardin, Ottoman, Hermeneutics, Structuration.