Türk hat sanatında sevgi ve merhamet
Mercy and tendemess in Turkish calligraphy
- Tez No: 220179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Orijinal tasarımları içeren bu çalışma“Sevgi ve Merhamet”konulu bu çalışma orijinal tasarımlar içermektedir. Sözler kaynağını Kur'an-ı Kerim, Hadis ve özlü sözlerden almış ve bunlardan hareketle sanatsal bir mesajın yanısıra sevgi ve merhamet konusuna ilişkin bir takım sözlü mesajlar vermeyi hedeflemiştiır. Kompozisyonlar tasarlanırken klasik malzemenin yanı sıra farklı malzemelere de yer verilmiştir. Çalışmada tuval, maket, sprey ve muhtelif renkler gibi özellikle resim, mimari ve grafik alanlarında kullanılan malzemeler de kullanılmıştır. Tasarım aşamasında renk ve tonlar arasında uyum yaratılmaya çalışılmıştır. Hat sanatına özgün klasik metot ve kuralları yeni malzeme ile yoğurmak suretiyle yapılan bu çalışma, yeni ufuk ve açılımlar getirecek ve yeni çalışmaların bir adım ileriye götürülmesine katkılar sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this research project, we were able to present a new innovative design for a particular subject aiming at proving that the art of calligraphy may have the potential to of significance and goal oriented in addition to be a respectful and beautiful art work. Accordingly, we selected“Mercy and Tenderness,”as a message for calligraphers to understand that there is possibility to transform this wonderful design in a way to reflect social and human magnitude of the art of calligraphy. This process will contribute greatly in spreading the art of calligraphy to a higher ground and to everywhere. In carrying out this research project we employed the traditional as well as the non-traditional tools, designs, and components. We added the“new free design”which was not employed previously to make it more attractive to additional segment of people who will appreciate the art of calligraphy and its significance. We used various tools of drawing and painting usually used for building layouts and graphics such as Tuval, Spray and others. This method of using traditional means with additional new innovative tools will not undermine the art of calligraphy. On the contrary, it may open a wide door for new developments in designing calligraphy manuscript. We hope that we were able to make our aim clear that we are trying to make a contribution to serve the art of calligraphy. God is our witness.