Sembolist resimde tenebrizm ve ölüm konusuna bakış
The death matter and tenebrism in symbolist art
- Tez No: 220180
- Danışmanlar: PROF. YALÇIN KARAYAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
19. yy. Avrupası Sanayi Devrimi ve Fransız Devriminin düsünsel ve pratik yasama getirdigi yeniliklerle gelenekten kopmus, bu olayların nedenleri ve sonuçları sebebiyle çalkantılı dönemler geçirmistir. Özellikle Fransız Devriminin coskusuyla önce günün sanatı olan Neoklasisizm'le idealist düsünce revaçta iken devrim sonrası çalkantılar ve belirsizlik sonucu Romantizm'in bireye dönük ruhsallıgı benimsenmis, pozitivizmin etkileriyle Realizm ortaya çıkmıs ancak siyasi inis çıkıslar sebebiyle toplumdaki karamsarlık artmıs ve Dekadan diye tabir edilen bir topluluk olusmustur. Bir yandan Empresyonist yaklasımda dogaya dönülürken diger yandan bir çag bunalımı olarak adlandırılabilecek karamsarlıkla birlikte sanatçının içe dönük dünyasını yansıtan Sembolizm ortaya çıkmıstır. Kendi özel dünyalarına çekilerek kendilerince çirkin ve olumsuz buldukları gündelik gerçeklerden kaçan bu nispeten karamsar grup kimi zaman bir araya gelerek, kimi zaman kendi ülkelerinden olusumu takip ederek Sembolizm hareketini olusturmuslardır. Her ne kadar karsı bir durus sergilese de köklerini Romantizm'den ve Pre-Raphaelitizm'den alan bu hareket, karamsarlıgı dogal olarak yansıtan karanlık ögesini yapıtlarında sıkça kullanmıstır. Karanlık ögesinin sanat tarihi boyunca sıkça kullanılmasına karsın karanlıgın kullanımı konusunda Barok dönem özellikle öne çıkmıstır. Barok dönemde ısıgın kullanımı biçim degistirmis, neredeyse karanlıgın kullanımına dönüsmüstür. Caravaggio'nun ?Tenebrizm? diye adlandırılan teknigi, kendinden sonraki sanatçılara ilham kaynagı olmus ve Barok dönemden günümüze karanlık ögesinin ulasmasına vesile olmustur. Bu öge zamanla biçim degistirmis, kendi basına bir ifade aracı olmustur. Özellikle ölüm temasının ifadesinde önemli bir yer edinmistir. ANAHTAR KELMELER; Sembolizm, Tenebrizm, Ölüm, Karamsarlık, Avrupa.
Özet (Çeviri)
The Europe of 19th century was detached from convention, due to the innovations brought about, by the Industrial- and French Revolution, in to the world of ideas and everyday life. By reason of these events, there have been hard times for Europe. Especially, in the period of the French Revolution, the firstling of many changes was in favour of Neoclassicism and idealistic thought -which was only a short-lived movement of enthusiasts. Afterwards, as a result of the post-revolution unrest and uncertainty, the self-oriented spirituality of Romanticism was beloved. All of these changes were followed by Realism, which also was a result of positivism, but political turbulences brought it all down and led us to pessimism, which later brought about the group called:“Decadents?. On one hand, Impressionist perspective was pointing the nature out, on the other hand, the pessimism, which was rather the megrims of the age, resulted in Symbolism -reflecting the artists' inner world. By keeping themselves in solitude, they managed exclude the daily facts, which they found to be ugly and negative. This group of artists (decadents) participated in the foundation of Symbolism not by only gathering but also keeping track of the process while they were separate. Although, it seems like an opposite side, Symbolism originates from Romanticism and Pre-Raphaelitism, also uses ”darkness“ to relate to its ”pessimism“ very oftenly. Even though darkness has been oftenly used throughout the history of art, it made its peak during the period of Baroque. Throughout the Baroque, the use of light shifted practically to use of shades. The technique, which Caravaggio called ”Tenebrism?, inspired many other successors and made it possible to carry the element of darkness from Baroque times to this day. This element altered his form in time, becoming a way of expression by itself. Mainly, it became a method of great importance, when expressing“Death”. KEY WORDS; Symbolism, Tenebrism, Death, Pessimism, Europe.