20. yüzyıldan günümüze kentsel yaşam-resim sanatı etkileşimi
The interaction of city life and painting from 20th century to present
- Tez No: 220181
- Danışmanlar: PROF. ZEKAİ ORMANCI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısında başlayan endüstri devrimi ile birliktekentleşme hareketi de hız kazanmış ve teknolojinin kent hayatına girmesiyledaha önce görülmemiş bir düzeyde dinamizm kazanan kent yaşamında ki bugelişmelerin, sanata yansımaları çok kısa bir sürede kendini göstermiş ve yeniifade biçimleriyle de yaratma olanakları bulabileceğini kanıtlamıştır.20. yüzyıldan günümüze modern kentin geçirdiği yapısal değişimler,çağdaş resim sanatını da kaçınılmaz şekilde etkilemiş ve farklı sanat akımlarıçevresinde, farklı üsluplara sahip ressamlar çeşitli kentsel imgelemleri vealgıları yorumlamış, kentleşme sürecindeki ekonomik, politik, sosyal vepsikolojik sorunları ele alan yapıtlar üretmişlerdir. Bu yapıtlar aynı zamanda,dönemlerinin kent yaşamlarına ilişkin ipuçları veren birer belge niteliğindedir.Çağdaş anlamdaki sanat akımlarımlarından ve resim sanatından kentve kentsel yaşam da etkilenmiş ve bu etkiler kendilerini, sanatçılar tarafındanyapılan kent planlarında, sokak resimlerinde ve sokağa yansıyan resim esaslısanat dallarında, müze ve sanat galerilerinde göstermişlerdir. Günümüzdekikozmopolit megapollerdeki kaotik ortamların renkliliği, kendine ait ahengi veçelişkileri, bir bakıma çağdaş resmin yeni tatları ve sentezleri yakalaması içinbulunmaz birer fırsat olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beginning with the industrial revolution in the second half of the 19thcentury, the urbanization gained speed. The city life had attained thedynamism that had never been witnessed before, through technology. Thereflections on art emerged soon after, and proved that it could find ways ofcreating by means of new forms of expression.The structural changes of the modern cities since 20th century,inevitably affected contemporary painting, and the painters of differentartistic styles has produced works that include economical, political, social,and phychological problems besides interpreting various urban imageries. Atthe same time, these paintings are qualified as documents hinting at theurban life of their periods.City and the urban life have been equally influenced by contemporaryart and painting, and these influences are visible in city plans by artists,on street art , other painting based art in the city, museums, and art galleries.The colorful chaotic atmospheres with the unique harmony and conflicts intodays cosmopolitan megapols, can be considered as golden opportunitiesfor contemporary painting to capture new pleasures and synthesis.