Rengin ruhsal etkisi ve resimsel ifade
Psychological effect of color and pictorial expression
  1. Tez No: 220183
  2. Yazar: PINAR HAŞLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKAİ ORMANCI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalısmada rengin ruhsal etkisi ve resimsel ifade ele alınmıstır. Bu baglamda öncelikle Newton ve Goethe'nin bilimsel renk kuramlarına deginilmis, bu bilimsel yaklasımlardan sonra genel anlamda renk, bütün ögeleriyle; ana ve ara renkler, sıcak/soguk özellikler, ton, doygunluk ve karsılıklı etkilesim ve nihayet renk armoni sistemleri açısından ele alınmıstır. Takip eden bölümlerde rengin insan üzerindeki etkileri ruhsal ve çevresel bakımdan incelenmis, sanatsal ?renk kuramları? ise Paul Klee, Wassily Kandinsky ve Josef Albers kuramları ve bu kuramların grafik anlatımlarıyla ortaya konulmustur. Böylece, rengin plastik ve ruhsal etkileri ortaya konularak, genel anlamda rengin resim sanatındaki çok özel yeri ifade edilmistir. Ayrıca, Sanatta Yeterlik sergisinde yer alacak resimler renk temelinde kısaca yorumlanarak, eser metninin yapılan çalısmalarla olan organik bagı ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this work, the spiritual and psychological effects of color are taken together with pictorial expression. In this vein, beginning with Newton?s and Goethe?s scientific theory of colors, the color is analyzed in its primary and secondary aspects along with saturation, warm/cold combinations, interaction and finally through harmony systems. In the following chapters, color is studied in its spiritual, psychological, cultural and environmental aspects. Only then, color theories of Klee, Kandinsky and Albers are shown in their plastic, spiritual and psychological emphasizes with some details. Consequently, by showing color in its psycho-spiritual dimension, the special place of color in the art of painting is underlined. Finally, the paintings in the ?Competence in Art? graduation exhibition were taken up one by one to be interpreted according to their internal correspondence with the theme of present thesis.