Soyut resimde renk kullanımları ve yeni çeşitlemeler
Uses of color in abstract painting and new variations
  1. Tez No: 683863
  2. Yazar: MERVE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Soyut Resimde Renk Kullanımları ve Yeni Çeşitlemeler”başlıklı tez metin çalışmasında 20. yüzyıldan günümüze değin soyut resim sanatı özelinde sanatçıların rengi kullanma yaklaşımları ve renk kullanımının çeşitliliği ele alınmıştır. Bu bağlamda öncelikle rengin tanımı ve özelliklerine değinilmiş, rengin tarihsel gelişiminden kısaca bahsedilerek kompozisyonda rengin rolü ve duygusal etkileri incelenmiştir. Takip eden bölümde Fovizm ve Dışavurumculuk akımlarıyla beraber rengin resim sanatındaki yerinin değişmesine kısaca değinilerek, soyut resmin ortaya çıkışı Wilhelm Worringer'in“Soyutlama ve Özdeşleyim”Wassily Kandinsky'nin“Sanatta Tinsellik Üzerine”kitapları üzerinden irdelenmiş ve devamında soyut resim akımları araştırılarak sanatçıların resimlerinden örneklerle yola çıkılarak renk kullanımları incelenmiştir.“Proje Çalışmaları”adı altında oluşturulan resimlerde rengin ruhsal etkisi incelenmiş ayrıca çeşitli teknik ve malzemeler üzerinde rengin etkisi ve simgelediği anlam ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the text of the thesis titled“The Uses of Color in Abstract Painting and New Variations”, the approach of artists to use color and the diversity of color use, in particular from the 20th century to the present, are discussed. In this context, first of all, the definition and characteristics of color are mentioned, the historical development of color is briefly mentioned and the role and emotional effects of color in composition are examined. In the following section, the change in the place of color in painting with the Fauvism and Expressionism movements was briefly mentioned, and the emergence of abstract painting was examined through Wilhelm Worringer's“Abstraction and Identification”and Wassily Kandinsky's“On Spirituality in Art”books. Based on this, the use of color was examined. In the paintings created under the name of“Project Studies”, the spiritual effect of color was examined and the effect of color on various techniques and materials and the meaning it symbolized were tried to be revealed.