Resimde yaratıcı kimlik ve öğrenme
The creativty and education at art
- Tez No: 220197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEDAT BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Resim sanatında, ?Yaratıcı Kimlik ve Ögrenme? baslıgı altında hazırlanan metin, egitimin tek basına yeterli olmadıgı, kisinin kendini yetistirmesi gerektigi, özgüven ve yaratıcı kimlikle birlestirildiginde eserin nitelikli sonuçlar verecegini savunmaktadır. Çalısmada, sanat, sanatçı ve yapıt tanımlamalarının ardından, ?sanat ve zanaat? kavramlarının kıyaslamaları yapılmıs, sanat egitimi ve gerekliliginin, yaratıcılıkla olan iliskileri incelenmistir. Sanat eseri, sanatçı ve ?yaratıcı kimlik?, çalısmalardan örneklerle desteklenerek açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The text that has been prepared under ?the creativity and education at art? defends that the education alone is not enough, one has to improve himself, if the work is combined with self confidence and creativity, qualified results can be seen. At this work after the definitions of art, artist and work, ?art and craft? concepts are compared, the relationship between creativity and education and its necessity are examined. Art work, artist and ?creativity? are tried to explain with examples of works.