Resim iş öğretmenliği lisans öğrencilerinin çevrimiçi platformlarda sanatsal kimliklerini inşa etme süreçleri
The processes of artistic identity construction among undergraduate students in visual arts education on online platforms
- Tez No: 926611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KARAAHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği lisans öğrencilerinin çevrimiçi platformlarda sanatsal kimliklerini inşa etme süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşmenin sanat eğitimi üzerindeki etkilerini anlamak, yaratıcı süreçleri ve mesleki gelişimi değerlendirmek araştırmanın temel odak noktalarını oluşturmaktadır. Çevrimiçi platformların sunduğu olanaklar, öğrencilere geniş bir kitleye ulaşma, estetik değerlerini sergileme ve geri bildirim alma fırsatı tanırken; aynı zamanda karşılaşılan zorluklar ve sınırlamalar araştırmanın kapsamını belirlemektedir. Araştırma, öğrencilerin bireysel sanatsal ifadelerini dijital ortamda nasıl geliştirdiklerini ve bu süreçlerin yaratıcı beceriler ile mesleki kimlik üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Özellikle topluluk desteği ve geri bildirim mekanizmalarının, sanatsal kimlik oluşumu ve estetik anlayış üzerindeki rolü detaylı bir şekilde incelenmektedir. Dijitalleşmenin yalnızca sanatsal üretimi değil, aynı zamanda sanat eğitimi politikalarını ve bireysel öğrenme deneyimlerini de dönüştürdüğü gerçeği, bu çalışmanın önemini artırmaktadır. Araştırmanın kapsamı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği lisans öğrencileriyle sınırlı olup, dijital araçların sanatsal kimlik üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Çalışmada, çevrimiçi platformların sağladığı avantajlar kadar, bu süreçte karşılaşılan kısıtlamalar da analiz edilmektedir. Dijital platformların sanatsal yaratıcı süreci nasıl şekillendirdiği ve mesleki gelişim fırsatlarını nasıl sunduğu, araştırmanın temel sorularından birini oluşturmaktadır. Bu çalışma, dijitalleşmenin sanat eğitimi üzerindeki etkilerini anlamak isteyen eğitimciler, sanatçılar ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sunmayı hedeflemektedir. Çalışma bulguları, sanat eğitimi alanındaki dijital dönüşümün anlaşılmasına katkıda bulunurken, öğrencilerin sanatsal kimliklerini güçlendirmek için etkili stratejiler geliştirilmesine de olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the processes of Ondokuz Mayıs University Art Education undergraduate students constructing their artistic identities on online platforms. Understanding the effects of digitalization on art education and evaluating creative processes and professional development constitute the main focal points of the research. While the opportunities offered by online platforms provide students with the opportunity to reach a wide audience, display their aesthetic values and receive feedback, the difficulties and limitations encountered at the same time determine the scope of the research. The research examines how students develop their individual artistic expressions in digital environments and the effects of these processes on creative skills and professional identity. In particular, the role of community support and feedback mechanisms on artistic identity formation and aesthetic understanding is examined in detail. The fact that digitalization transforms not only artistic production but also art education policies and individual learning experiences increases the importance of this study. The scope of the research is limited to Ondokuz Mayıs University Art Education undergraduate students and focuses on the effects of digital tools on artistic identity. In the study, the advantages provided by online platforms as well as the restrictions encountered in this process are analyzed. How digital platforms shape the artistic creative process and provide professional development opportunities constitutes one of the main questions of the research. This study aims to provide valuable information for educators, artists and policy makers who want to understand the effects of digitalization on art education. The study findings will contribute to the understanding of the digital transformation in the field of art education and will also enable the development of effective strategies to strengthen the artistic identities of students.