AB sürecinde Türkiye'de bilgi yönetimi ve konumsal bilgi sistemleri ile taşınmaz piyasalarının analizine ilişkin bir model tasarımı
Design of a model concerning with the analysis real estate markets using information management and spatial information systems in Turkey at the process of EU
  1. Tez No: 220212
  2. Yazar: ULUÇ ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Tarım toplumu ve sanayi toplumu sonrasında yaşanan teknolojikgelişmelerin öncülüğünde toplumsal yapıda meydana gelen değişiklikler ?BilgiToplumu? kavramının ortaya çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Günümüzde bilgitoplumuna yönelik çok farklı uygulamalar olmakla birlikte bunların içerisindee-devlet uygulamaları ve Coğrafi Bilgi Sistemleri, son zamanlarda ağırlıklarınıdaha fazla hissettirmeye başlamışlardır.Avrupa Birliği, bilgi toplumunun sağladığı imkanlardan daha fazlayararlanmak adına, özellikle 2000 yılından itibaren e-devlet konusuna ve CBSteknolojilerine daha fazla yatırım yapmaya başlamıştır. Türkiye ise adaylıksürecinde kendi bilgi toplumu politikalarını AB eksenli yürütmeye başlamış veözellikle e-devlet tabanlı CBS projelerinde AB standartlarını yakalamayıhedeflemiştir.Avrupa Birliği'nin e-devlet ve konumsal bilgi yönetim politikalarıdoğrultusunda, taşınmaz değerlemesine yönelik olarak CBS tabanlı bir e-devletuygulamasının ortaya konulduğu bu tez çalışmasında Taşınmaz DeğerlemesiBilgi Sistemi (TADEBİS) adı altında bir model tasarlanmış ve bu uygulama ABvsürecinde değerlendirilmiştir. Bu modelin tasarlanmasının yanında ülkemizdehenüz kurumsal yapısı tanımlanmamış olan bir Taşınmaz Değerleme Kurumumodeli ortaya konulmuştur. Böylelikle taşınmaz değerleme hizmeti almakisteyen herkesin gerçek zamanlı ve güncel taşınmaz değer bilgisine ulaşmasınınönü açılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The changes occured at the characteristics of society leaded by thetechnologic developments after the agricultural society and industrial society,created the term ?Information Society?. Nowadays, however there is manydifferent applications against Information Society, two of these applicationsbecame more important: The Application of e-government and GeographicInformation SystemsIn order to benefit from advantages of Information Society, TheEuropean Union started to make more inverstment to ?e-government? and to?GIS Technology?, specially since the year 2000. Meanwhile, Turkey is forminghis own Information Society Policies based on EU and set his target as reachingto EU standarts at GIS Project based on e-government.In this thesis; which expose an e-government application based on GIS,concerned with real estate appraisal, directed by e-government and spatialinformation management policies of European Union; it has ben drafted aviimodel under the name of ?Real Estate Appraisal Information System? has beendafted and this model has been evaluated considering EU process. Beside todesign of this model, a model of real estate appraisal association -which has notyet a complete institutional structure in our country- is exposed. So it was aimedto facilitate reaching to appropriate knowledge of current real estate value foreverybody who wish to get service of real estate valuation.