Bilgi teknolojilerinin Türkiye'de kamu personel yönetimi üzerine etkileri
The effects of knowledge technologies on the public personnel administration in Turkey
  1. Tez No: 112904
  2. Yazar: AYŞE YILDIZ ÖZSALMANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ATAOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 453
Özet
Teknoloji kavramı; uygarlık tarihi, ekonomi tarihi, bilim tarihi ile birlikte geçmişten günümüze değin uzun bir gelişim süreci geçirmiştir. Evrensel açıdan tarım toplumundan sanayi toplumuna, özellikle buradan bilgi toplumuna geçilirken,“teknoloji”faktörü çok önemli bir anahtar kavram olmuştur. Diğer yandan teknoloji; önce analog, sayısal, bilgi teknolojileri; sonra enformasyon, robot, uzay ve biyoteknoloji gibi başlıklarda sayılabilecek bir sınıflandırma içinde gelişmiştir. Günümüzde hızla ülkelerin kamu yönetimi/KPY; BT ve ardından gelen teknolojik yönlü diğer gelişimlerden etkilenmektedir. Ülkemizin ise bu gelişimi; zamanında ve yerinde takip edemediği; bir anlamda henüz BT'ne geçmenin ilk safhalarında bulunduğu düşünülmektedir. Bu durum Türkiye'nin bilimsel ve teknolojik göstergelerinde de belirgindir. Bu çalışmada ülkemizin Cumhuriyet dönemine ilişkin kalkınma planları, hükümet programları, koalisyon protokolleri ve kamu personel rejimine ilişkin mevzuat ve içtihat kararları; bir nevi içerik analizi yapılarak incelenmiş ve BT yönlü gelişmelerle, kamu personeli/KPY ilişkisi aranmıştır. Ayrıca ülkemizin teknoloji/BT politikası ortaya konulmaya çalışılmış ve KPY işlevleri ile yönetim bilimi ve yönetim teknikleri üzerine BT etkisi geniş biçimde incelenmiştir. Türkiye'de Bilgi Teknolojilerinin Kamu Personel Yönetimi üzerine Etkilerine İlişkin bir Model geliştirilmiş, alan araştırması anket çalışması ile test edilerek, istatistiki açıdan analiz edilmiş; model ve hipotezler ışığında sonuçlar değerlendirilmiştir. Bir diğer ifadeyle çalışmamızda 21.yüzyılda dünyada BT hatta robot teknolojileri uygulamaları ile küreselleşme sürecine gidilirken; Türkiye'de kamu yönetiminin BT politikası oluşturması ve bu konuda kararlı ve etkin atılımlara girişilmesi gereğine değinildikten sonra, kamu yönetiminde reformun önemli bir gereklilik olduğu, AB'ye uyum sürecinde kamu yönetimi/KPY'nde stratejik ve çağdaş yaklaşımların uygulanması ve bu konularda zamanın ve fırsatların hızla azaldığına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“technology”had been developed until today with the concept“civilization history”,“economical history”and“science history”. From the universal view,“the technology”had been the most important factor in transition process from agriculturel society to industrial society, especially for“knowledge society”. On the other side, the concept of technology had been developed in such classification: At first analog, numerical and knowledge technology; then information, robot, space and biotechnology. Today's public administrations/public personnel administrations of the countries had been influenced by the knowledge technologies and follow up developments. It's clear that from the scientific and technological indicators of Turkey. It stated that, Turkey can not fallow this progressive process. It thought that, our country could be evaluated in the primary steps of the knowledge technology. In this study development plains, goverment programs, coalition protocols were examined, related to public personnel regime. It also examined the relationship between knowledge technology and public personnel administration. Besides that Turkey's technology/knowledge technology policy, the effects of knowledge technology on the public personnel administration functions and management science and technics were explored. The model of "The effects of knowledge technology on the public personnel administration in Turkey had been developed in this study. The field research and the survey were carried out the test the developed model. The statistical analysies were used in evaluation of the model and its hypothesies. In the other words, this study emphasize on the vital importance and the necessity of knowledge technology and even robot technology practices in globalization process for the countries public administrations and their personnel administration policies. It also stated that the necessity of new national knowledge technology policy and its implications are considerable requirement of the public administration reform for Turkey. This approach to the subject of knowledge technology, also meets the EL) adaptation process requirements. At these subjects, time and apportunities had became less rapidly. It must attract attention to this subjects.