Avrupa şirketinde işçinin yönetime katılma hakkı
Employee involvement in the european company (se)
  1. Tez No: 220242
  2. Yazar: HALİM ÖZGÜN ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Avrupa Kıtası'nın uzun yıllar üzerinde durduğu bir oluşum olan Avrupa Şirketi 2001 yılında Avrupa Birliği Konseyi'nin çıkardığı bir tüzük ile (2157/2001/EC) yasal dayanağa kavuşmuştur. Bu şirket biçimi sayesinde girişimcilere birden fazla üye devlette tek bir tüzel kişilik altında işlem yapabilme, hak ve fiil yeteneğine sahip olabilme hakkı tanınmıştır. Bu şirket tipine ilişkin fikirlerin ortaya atıldığı ilk yıllardan beri çalışanlarının yönetime katılımları yönündeki düşünceler de Avrupa Şirketi fikri ile birlikte tartışılmış; hatta, Avrupa Şirketinin yasal dayanağa oturmasının bu kadar gecikmesinde çalışanların yönetime katılımları konusunda üye devletlerin bir anlaşmaya varamamaları en büyük nedeni oluşturmuştur.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Avrupa Şirketi'nin tanımına ve tarihsel gelişimine, ikinci bölümde yönetime katılımın ne olduğu ve çeşitli bilimlerde yönetime katılıma ilişkin düşüncelere, üçüncü bölümde ise 2001/86/EC sayılı Yönerge doğrultusunda Avrupa Şirketinde işçinin yönetime katılım hakkına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
European Company (Societas Europaea), a formation the European Continent has deliberated on for many years, was worked out by a regulation adopted by the European Union Council (2157/2001/EC). By means of this formation of corporation, undertakings have a right to operate and to posses credits and obligations. Since the begining years of the idea was raised, the idea concerning the worker involvement has been disputed together with the idea of European Company; moreover, not coming to an agreement about worker involvement between the member states highly caused the delay of legal contraction of the European Company.This study is composed of three sections. On the section one the definition of the European Company and it?s historical background; on the section two the definition of involvement and thoughts of involvement in various sciences and finally on section three the employee involvement in the European Company regarding 2001/86/EC, the directive, took place.