Bireysel emeklilik sisteminin vergileme açısından değerlendirilmesi, Türkiye örneği
Evaluation of individual pension system in terms of taxtation example of Turkey
  1. Tez No: 220251
  2. Yazar: TUNÇ BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sosyal güvenlik; devletin, kurumları vasıtasıyla bireylerini mesleki, fizyolojik, sosyo-ekonomik risklere karşı korumak amaçlı oluşturulmuş bir sistemi ifade etmektedir. Sistemin oluşturulmasındaki temel amaç kişilerin mal varlıklarının azalmasını engellemek ve kişileri insan onuruna yakışan bir hayat standardına eriştirmektir. Sakatlık, yaşlılık gibi klasik riskleri güvence altına alarak ilk kez Amerika Sosyal Güvenlik Yasasında yazılı bir metin olarak yer alan sosyal güvenlik, sürekli revize edilmiştir. Revize çalışmaları sistemin kapsadığı risk türlerini sürekli olarak çoğaltmış bunun sonucunda aşırı büyümüş bir sistem meydana gelmiştir. Aşırı büyümenin meydana getirdiği eksiklikler, özel şirketlere sosyal güvenlik alanında sağlanan yetkilerle aşılmaya çalışılmıştır.Bireysel emeklilik sistemi bireylerin aktif çalışma süresince yapmış oldukları tasarrufları yatırıma yönlendirmek ve böylece emekliliklerinde yaşam standartlarını korumaya yardımcı olacak ek geliri elde etmek için gerekli olacak toplam birikime ulaşmalarını sağlamak amaçlı kurulmuş bir sistemdir. Bu sistemdeki en önemli nokta, her katılımcının kendi yatırım tercihine göre değerlendirilen katkılarından oluşacak birikimi ile orantılı bir emeklilik geliri elde etmesidir. Diğer yandan da denetim ve vergilendirme önemli kontrol noktaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu projede Türkiye'de ve kimi dünya ülkelerinde bireysel emeklilik sisteminin işleyişi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social Security means a government system which is established for protecting the citizens from profesional, pyhsiologial and economical risks by governmental institutions. The main aim of establishing this system is to hindera decrease in individuals? wealth and to provide people a life standard going well with human proud. Social security which took place as written text in Amerikan Social Security Act at the first time by securing classical risks such as disability and old age has been revised continually. However, revising studies has increased kind of risks included by the system, as a result of this excessive growing system has occured. Shortages thanks to an excessive growth are tried to be covered by authority of private companies in the field of social security.Individual pension system is established to enable individuals to direct their savings they make during their active working life towards investment and thus attain the total accumulations required for obtaning the supplementary income to help them maintain their life standarts when they retire. The most crucial aspect of the system is that each participant obtanins a pension benefit that is proportional to their accumulations to be made up of their contributions, which are increased in value in line with their own investment preferences. On the other hand, auditing and taxtation are also main control points.In this project, the process of individual pension system in Turkey and some countires is analyzed.