Perakende sektöründe fiyatlandırma ve bir örnek olay
Retail pricing and a case study
- Tez No: 220376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ekonomide fiyat, herhangi bir mal veya hizmetin (değişim) değerinin para ile gösterilmesidir. Perakendeci işletme açısından fiyat, belirli bir mal veya hizmetin faydasını belirli bir para tutarına eşitleyen bir sayıdır. Perakendeci işletmelerde“fiyat”perakendecilik karışımının en önemli elemanlarından biridir.“Fiyat”ya da“fiyatlandırma”, perakendecilik alt karışımlarından“mal ve hizmet”karışımının bir elemanıdır. Dolayısıyla,“fiyat”perakendecilik yönetim stratejisinin de önemli bir öğesidir. Fakat fiyat aynı zamanda bu stratejinin ve perakendeci işletmenin amaçlarının da bir fonksiyonudur. Perakendecilik yönetim stratejisinde fiyat; perakendeci işletmenin, kalite ve işletme (mağaza) imajı yaratma aracı ve birinciye bağlı olarak tutundurma aracı olarak kullanılabilir. Çalışmanın birinci bölümünde perakendeciliğin tanımı yapılmakta, perakendeciliğin tarihi ve gelişimi hakkında bilgi verilmekte ve perakendeci kurumların sınıflandırılması işlenmektedir. İkinci bölümde ise asıl konu olan fiyatlandırma ele alınmaktadır. Bu çerçevede pazarlama karması konusuna kısaca değinilmekte, perakende fiyatlandırmayı etkileyen faktörler ile fiyatlandırma stratejileri ve politikaları detaylı biçimde anlatılmakta, sonrasında perakende fiyatını hesaplama kısmı incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise sektörde faaliyet gösteren perakendeci bir firmanın fiyat politika ve stratejileri incelenerek literatürde anlatılanlar ile arasında bir bağ kurulması çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Price is described as the value of a good or a service, in economy. For retailer side, price is a number which equalize the benefit of a specific good or a service. In retail businesses, price is one of the most important elements in retail mix. ?Price? or ?pricing? is one of the element of retail sub mix of ?good or service?. Consequently, price is the most important component of the retail management strategy. On the other hand, price is the function of this strategy and purposes of the retailer. In retail management strategy, price is the creative tool of quality and store image. Moreover, price can be used for promotional tool depending on the first description. In the first part of the study, ?retail? is defined, information of ?retail history? and ?retail development? is given and ?classification of retail organizations? is discussed. In the second part, the main subject ?pricing? is discussed. In this context, marketing mix topics are shortly mentioned, factors that affecting price, pricing strategies, pricing policies are defined, after that, calculating retail price is examined. In third part, a retailer?s pricing strategies and policies are examined and established relationship with literature.