Öğrenilmiş çaresizlik teorisi üzerine bir araştırma Türk kamu yönetiminde reform çabalarının çalışanlar üzerinde davranışsal etkilerinin incelenmesi
A study on theory of learned helplessness: The search on behavioral effects of reform works in Turkish public sector
  1. Tez No: 220380
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çogu seyde oldugu gibi gelismenin yolu da degisimden ve yenilenmeden geçmektedir. Varlıgımızı sürdürdügümüz yeryüzünde yasanan degisimlerden insan toplulukları ve bunların olusturmus oldugu örgütler de payını almaktadır. Bu degisimin geregi olarak kurumlar ve kurumları olusturan personel de bu zorunlulugu yasamaktadır. Yeniden yapılanma ve degisim sürecinde kurumlardan ve çalısanlarından beklenen, kurumsal yapının performansını arttırıcı yönde azami fayda saglaması ve verimlilik oranının en yüksek olmasıdır. Ancak, uygulamalar, her zaman beklenildigi gibi olmayabilmektedir. Beklenenin aksine, degisim süreci geregi gibi gerçeklesmemekte, kurumu bulundugu noktadan daha da geriye düsürebilmektedir Bu çalısmada merkezi bir yönetim kurumu olan T.C. Saglık Bakanlıgı ve yerel bir yönetim kurulusu olan Kocaeli Büyüksehir Belediyesi'ndeki reform çabaları ve çalısanlar üzerindeki davranıssal etkileri incelenerek; arastırmadan elde edilen bulgular ögrenilmis çaresizlik teorisi çerçevesinde degerlendirilmistir. Bununla Birlikte reform çabalarını karsısında kamu yönetimi çatısı altında çalısanların kabullenme düzeylerinin hangi seviyede oldugu ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The development depends on innovation and refreshment like many other things. Human society and association formed by these societies are affected by the innovations took place on earth where we live on. The associations and the people forming these associations have to come across with these innovations as the result of them. By these innovations, it is expected to provide the associations and the people working for these associations to reorganize and to increment the performance and the productivity. But these applications may not happen as they were expected. To the opposite of these expectations, sometimes they can take these associations back to the point they stand. This study is applied on the reform trials and the effects of behaviors on workers for T.C. Ministry of Health which has a central executive association and Kocaeli Büyüksehir Municipality which is a local executive association; the results are assessed as ?learned helplessness? theory. In addition to this, it is tried to explore what level is the adaptation of government personnel to accept these innovations.