Çin Halk Cumhuriyeti'nin nükleer silah gücü haline gelmesi ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi karşısında izlediği politikalar
Nuclear weaponization and nonproliferation policies of the people's republic of China
- Tez No: 220381
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 581
Özet
Tez, Çin Halk Cumhuriyeti'nin çekirdeksel (nükleer) silahlanma ve çekirdeksel silahların önlenmesi düzenlemeleri karsısında izledigi politika ve ergüdümlerini (stratejilerini) bugüne kadarki tarihsel süreç içinde ele almaktadır. Tezin ?Çin Halk Cumhuriyeti'nin Nükleer Silah Gücü Haline Gelmesi? adını tasıyan birinci bölümü, Çin Halk Cumhuriyeti'nin nükleer silah edinmesinin siyasal ve siyasal yeryüzeysel (jeopolitik) sebeplerini irdelemektedir. Tezin ?Çin Halk Cumhuriyeti ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Sürecindeki Tutumu? baslıklı ikinci bölümü, Çin'in söz konusu süreçteki tutumu ve bu tutumdaki degisiklikler, Çin'in Mao'nun ölümünden sonra izlemege basladıgı ?yeni dıs politika? çerçevesinde ve siyasal ve siyasal yeryüzeysel sebeplerin ısıgında irdelenmektedir. ?Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Nükleer Savas ve Silah Ögretisi? baslıgını tasıyan üçüncü bölümde, özellikle bir yetinim (ekonomi/ iktisat) gücü olarak yükselmekte olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin, basını Birlesik Amerika Devletleri'nin çektigi Batı dünyasının, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birligi'nin dagılması ve 11 Eylül saldırısından sonra çekirdeksel silah ve savas ögretilerinde yaptıkları degisikler karsısında Çin Halk Cumhuriyetinin aynı alanda yaptıgı degisiklikler ve muhtemel gelismeler irdelenmistir. Aynı bölümün son kısmı Çin Halk Cumhuriyeti'nin çekirdeksel silah bunalımlarında nasıl bir tutum izledigi, Hindistanla Pakistan; ran slam Cumhuriyetiyle Birlesik Amerika Devletleri; ve Demokratik Kore Halk Cumhuriyetiyle Birlesik Amerika Devletleri arasında bas gösteren çekirdeksel silah bunalımlarında izledigi politikaların irdelenmesi suretiyle açıklanmaga çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to analyze the nuclear weaponization and nonproliferation policies and strategies of the People?s Republic of China within a historical perspective up-to-date. The first chapter, titled as ?China Becomes a Nuclear Power? analyzes political and geopolitical conditions that forced China into becoming a nuclear power. The second chapter, titled as ?The Attitude of the People?s Republic of China in the Course of Nuclear Nonproliferation?, analyzes China?s attitude and changes therein within a framework of ?the new foreign policy? that is applied since the death of Mao and under the light of political and geopolitical conditions. The third chapter, titled as ?Nuclear War and Weapon Doctrines of China Today? analyzes the doctrinal chages of nuclear war and weapons of the People?s Republic of China against the doctrinal changes of the Western world led by the United States of America after the disband of the Soviet Socialist Rupublics and the 9/11 attacks and contengencies as the People?s Republic of China rises as a global economic power. The last part of the third chapter analyzes the attitudes of the People?s Republic of China in the course of nuclear crises through the crisis between ndia and Pakistan; the slamic Republic of ran and the United States of America; and the Democratic People?s Republic of Korea and the United States of America.