Meslek liselerinde görev yapan müdürlerin etkili liderlik düzeylerinin araştırılması
Researching vocational high schools managers? effective leadership level
  1. Tez No: 220414
  2. Yazar: ŞAKİR CANKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma; Endüstri meslek liselerinde görev yapan müdürlerin, etkili liderlik özelliklerinin, öğretmen görüşlerine göre hangi düzeyde olduğunun tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan ilçelerdeki endüstri meslek liselerinde görev yapan 334 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Bu araştırmada, meslek lisesi okulu müdürlerinin etkili liderlik yeterliklerini belirlemek amacıyla; okulda çalışan öğretmenlerin algılarıyla; cinsiyet, yaş, branş, eğitim durumu, mesleki kıdem, ve aynı müdürle çalışma süreleri gibi değişkenlere göre meslek lisesi okul müdürlerinin etkili liderlik yeterlikleri incelenmiştir.Bu araştırmadaki veriler ?Okul yöneticilerinin liderlik özellikleri? ölçeği anketi ile toplanmıştır. Öğretmenler okullarında birebir ziyaret edilerek anketler uygulanmış ve gereken yerlerde açıklamalar yapılmıştır. Anket 30 sorudan oluşmaktadır.Araştırmada kullanılan ?Okul yöneticilerinin liderlik özellikleri? ölçeği dört alt faktörden oluşmaktadır. Veriler % (yüzde), t-testi, Anova (Tekyönlü varyans analizi), scheffe testi yapılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda ?Okul yöneticilerinin liderlik özellikleri? ölçeğine göre okul müdürlerinin etkili liderlik yeterlikleri; öğretmenlerin, cinsiyet, yaş, branş, eğitim durumu, mesleki kıdem, ve aynı müdürle çalışma süreleri değişkenine göre anlamlı farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine effective leadership level of vocational high school managers according to the teachers? opinions.The research has been done with 334 vocational high schools teachers who work in Anatolian side of Istanbul. The data which had been collected for research has been analyzed by SPSS packet program.In this research, for determining effective leadership sufficiency of vocational high schools managers; effective leadership sufficiency of vocational high schools managers were examined according to variables such as teachers? sex, age, branch, educational level, Professional seniority, duration of working with the same manager and some other criteria.In this research the data has been collected by a scale questionnaire called ?leadership properties of schools? managers?. The teachers were visited in their schools and the questionnaires were applied by face to face discussion, and some important points were explained to them. The questionnaire form consists of 30 questions.The ?leadership properties of schools? managers? scale which was used in the research consists of four sub factors. The data was commented by doing percentage, t-test, Anova (mono directional variant analysis) and Scheffe test.As a result of the research, According to the ?leadership properties of schools? managers? scale; some meaningful differences were observed over the sufficiency of vocational high schools managers? effective leadership, according to teachers? sex, age, branch, educational level, Professional seniority and duration of working with he ame manager.