Meslek lisesi öğrencilerinin okullarından beklediği geleceğe yönelik yararlar ve bu yararların gerçekleşme düzeyleri
Expectations of vocational school students about their future benefits and fulfilment level of these benefits
  1. Tez No: 220426
  2. Yazar: ERAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada Meslek Lisesi öğrencilerinin okuldan bekledikleri yararlar ve bunların gerçekleşme düzeyinin belirlenmesine çalışılmıştır.Araştırmada öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek, bu öğrencilerin okullarından bekledikleri yararlar ve bunların gerçekleşme düzeylerinin tespiti için bir anket geliştirilmiştir ve bu anket araştırmanın temelini oluşturmuştur.Bu ölçekteki sorular 4 başlık altında toplanmıştır.A. Öğrencinin Beklediği Geleceğe Yönelik Ekonomik Yararlar.B. Öğrencinin Beklediği Geleceğe Yönelik Sosyal YararlarC. Öğrencinin Beklediği Geleceğe Yönelik Kişisel YararlarD. Öğrencinin Beklediği Geleceğe Yönelik Mesleki YararlarAnket beşli Likert ölçeğine göre hazırlanmıştır.Ölçekteki sorulara verilen cevaplarda kullanılan ölçme değerleri ?TAM? ?ÇOK? ?ORTA? ?AZ? ?HİÇ? şeklinde sınıflandırılmıştır.İstatistik çözümlemelerde anlamlı bulunan ( p< 0,05 ) sonuçlar tablolarda gösterilmiş ve değerlendirilmiştir. Anlamlı farklılık gözlenmeyen guruplar ise tezde gösterilmemiştir.Araştırmanın teorik kısmı ise ilgili kaynaklar araştırılarak elde edilmiştir.Araştırma İstanbul Anadolu yakasında bulunan 3 ilçedeki (Beykoz, Üsküdar, Ümraniye) Endüstri meslek, kız meslek ve ticaret meslek liselerinden seçilen toplam 11 okul öğrencileri ile sınırlı tutulmuştur.Yapılan bu araştırma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; Giriş. İkinci bölüm; Genel bilgiler. Üçüncü bölüm; Yöntem. Dördüncü bölüm; Bulgular. Beşinci bölüm; Tartışmalar ve Sonuç. Altıncı bölüm; Öneriler kısımlarından oluşmuştur.Meslek lisesi öğrencilerinin beklentilerinin neler olduğuna ve bu beklentilerin karşılanıp karşılanamadığına ilişkin yapılan çalışmadan elde edilen bulgular tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.Eray AYDINMart 2008/ İSTANBUL
Özet (Çeviri)
In this research, vocational school students? expectations about their vocational education and the materialization level of these expectations are tried to be determined.A survey is developed to determine the demographic properties of the students, their expectations from vocational school education and the materialization level of these and the results of this survey creates the basis of this research.The questions in this survey are grouped under four subjects.A. Students? expectations about economic benefits regarding the futureB. Students? expectations about social benefits regarding the futureC. Students? expectations about personal benefits regarding the futureD.