Eğitimde kalite ve iletişim olgusu
Quality in education and communication value
- Tez No: 220452
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
21. yüzyılda teknoloji, sağlık, eğitim alanlarındaki ilerlemeler değişimi yakalamayı ve sürdürmeyi kolaylaştırmaktadır. Her alanda olduğu gibi eğitimde de kalite anlayışını yaygınlaştırmak; tüm kurum, kuruluş ve bireylere rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Toplumumuzun hızla artan ve çeşitlenen eğitim ihtiyaçları, eğitim sistemimizin 21. yüzyılın insanını ve meslek adamını yetiştirecek çağdaş bir yapı ve işleyişe kavuşturulmasını zorunlu hale getirmektedir. Söz konusu olan bu çağdaş yapı ve işleyişe kavuşturulması ise çağdaş bir yönetim anlayışının ve felsefesinin benimsenmesine ve uygulanmasına bağlıdır. Bu çağdaş yönetim anlayışının uygulanması ve eğitimde kalitenin sağlanması da Toplam Kalite Yönetimi ile mümkündür. Bu yönetim sürecinin etkili bir şekilde gerçekleşebilmesi için, bireysel, örgütsel ve toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir aracı olan iletişimin etkili olması gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı eğitimde kalitenin önemini ve TKY'nin eğitimde etkinliğini açıklamak, uygulanabilirliğini tartışmak ve sonuçta eğitim sektöründe benimsenmesiyle yüksek yararlar sağlanacağını gözler önüne sermektir. Eğitimde kalitenin sağlanması için gerekli olan iletişim kavramı ve iletişimin eğitimde uygulanabilirliği üzerinde bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 21.st century, technology, health, improvements in education sector, facilitates to continue and seize the developments. Like in every area, to generalize quality in education, provides dominance to all institutions, foundations, individuals.Accelerating and diversifying educational needs of our society, makes our educational system?s structural and functional modernization in order to raise 21.st centuries man and teacher compulsory.This structural and functional modernization depends on assimilation and implementation of contemporary management understanding and philosophy.This contemporary management understanding implementation and maintaining of educational quality is possible with Total Quality Management.Effective realization of this management process, is possible with the usage of communication tools which is very indispensable for individual, organizational and social lifeThe aim of this project is, to explain the importance of quality in education and efficiency of TKY in education and to discuss its applicability and as a result to designate the profits of its adoption by education sector.A research on,communication concept which is essential for educational quality and applicability of communication in education, is done.