İlköğretim okulu yöneticilerinin okuldaki disiplin yaklaşımları
The discipline approach of the primary school administrators
- Tez No: 220451
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, öğretmenlere göre, ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin, disiplin sorunlarıyla ilgili tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Verilerin toplanmasında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, İstanbul İli, Fatih İlçe sınırları içerisinde bulunan, 10 adet ilköğretim okulunda okulda görev yapan 150, sınıf ve branş öğretmen üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 64'ü bay, 86'sı bayan, 76'sı sınıf öğretmeni, 74'ü ise branş öğretmenidir. Öğretmenlerin çoğu lisans (%75.3) ve eğitim fakültesi (%68) mezunudur. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ?disiplin sorunları tutum ölçeği? ve ?sosyo-demografik bilgi anket formu? kullanılmıştır. Disiplin sorunları tutum ölçeği, 20 maddeden oluşmaktadır. Ölçek tek boyutlu bir yapı göstermekte olup, cronbach-alfa katsayısı .90'dır. Ölçekten alınabilecek en düşük puan 20, en yüksek ise 100'dür. Yüksek puan olumlu tutumu ifade etmektedir. Verilerin analizinde yüzde ve sıklık dağılımları, ayrıca değişkenlerin karşılaştırılmasında, bağımsız gruplarda t testi, ve tek yönlü varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Veriler SPSS 11.5 istatistik paket programı aracılığıyla yapılmıştır.Öğretmenlerin, ?Disiplin Sorunları Tutum Ölçeği? nden aldıkları puan ortalaması 72.3'dür. Öğretmenler genel olarak okul yöneticilerinin disiplin yaklaşımlarına ilişkin olumlu tutum içerisindedir. Öğretmenlerin, yöneticilerin disiplin yaklaşımlarına karşı tutumları, cinsiyete, branşa, mesleki kıdeme, mezun olunan fakülteye, hizmet içi eğitim alıp almamaya, yöneticilik, temel eğitim ve branş eğitimi seminerleri alıp almamaya göre değişmemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been made so as to analyze the attitudes of elementary school managers in comparison with teachers regarding the problems of discipline.Quantitative research methods have been used in data collection. The survey has been conducted on 150 class teachers and branch teachers in 10 elementary schools in the Fatih district of the province of Istanbul. Of 64 male and 86 female teachers who took part in the survey, 76 teachers were class teachers and 74 were branch teachers. The majority of teachers were either bachelors (%73,5) or graduates of teachers? college (%68).?Behavior scale of discipline problems? and ?socio-demographic data survey sheets?, which had been developed by researcher, were used in order to collect data. The behavior scale of discipline problems has been made up of 20 items. The scale has a one-dimensional structure and its cronbach-alpha coefficient is 90. The lowest point of the scale is 20, whereas the highest one is 100. High points reflect positive behavior. Percentage and frequency distribution in data analysis, t test in independent groups, as well as in the comparison of variables, and the techniques of unilateral variance analysis have been used. Data has been collected through SPSS 11.5 statistical package program.The average point of teachers in ?Behavior Scale of Discipline Problems? is 72,3. In general, school managers have a positive attitude in the issues of discipline. The attitude of teachers and school managers towards the issues of discipline does not change depending on gender, branch, seniority, faculty, in-service training and the existence of directorship, basic training and branch training seminars (p>0.05).