Extension of some results from networks to covers
Ağlardaki bazı sonuçların örtülere genişletilmesi
  1. Tez No: 220458
  2. Yazar: EMRE PER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde, örtüleri ağların genelleştirmesi olarak kullandık. Örtü kavramı, Myerson'ın tanımladığı konferans yapısı ile büyük oranda aynı şeyi ifade etmektedir. Fakat, ağlar için varolan bazı kavramları örtüler için genelleştirirken daha önce Myerson'ın konferans yapılarında takip ettiği yaklaşımdan daha farklı bir bakış açısı izledik. Bu çerçevede, Jackson ve Wollinsky'nin bileşen-dengelilikve eşit pazarlık gücü açısından Shapley-Myerson dağıtım kuralı için elde ettikleri tanımlandırma sonucunu örtüler için genelleştirdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we use covers as an extension of networks. The cover notion is almost the same as the conference structure that is proposed by Myerson. However, we extend several notions pertaining to networks to covers in different ways, reflecting the differences in our points of departure. In this framework, we extend the result of Jackson and Wollinsky(1996) to covers which provides a characterization of the Shapley-Myerson allocation rule in terms of component balancedness and equal bargaining power in networks.