Values and risk perception: A cross-cultural examination
Değerler ve risk algılaması: Kültürlerarası bir inceleme
  1. Tez No: 220459
  2. Yazar: GÜLBANU GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖNKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada temel amacımız değerler ve terör saldırılarına ilişkin risk algılaması arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın katılımcıları Türk (n = 536) ve İsrail'li (n = 298) üniversite öğrencileridir. Türkiye ve İsrail halen devam eden terör saldırılarına maruz kalan fakat sosyokültürel geçmişleri farklılık gösteren iki ülkedir. Bu araştırmada, değerler Schwartz Değer Kuramı (1992) kullanılarak kavramlaştırılmış ve ölçülmüştür. Risk algılamasını ölçmek için terör saldırısına bireysel olarak maruz kalma ve ülkede terör saldırısı gerçekleşmesi tehditleriyle ilgili bilişsel ve duygusal dışavurumlar kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, öngörülen hipotezlerin kısmen gerçekleştiğini, değerler ve risk algılaması arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğunu göstermekte, ayrıca cinsiyet farklılıklarını ve kültürel farklılıkları vurgulamaktadır. Türk ve İsrail'li katılımcıların özyönelim değer tipine verdikleri önem arttıkça, terrör saldırısına maruz kalma tehditine ilişkin hissettikleri olumsuz duyguların şiddeti azalmaktadır. Öte yandan, güvenlik değer tipine verdikleri önem arttıkça her iki tehdite ilişkin hissettikleri duyguların şiddeti artmaktadır. Ayrıca, ?hazcılık & uyarılım? değer tipine verdikleri önem arttıkça her iki tehditin gerçekleşmesine yönelik yaptıkları tahminler azalmaktadır. Araştırmanın bulguları geçmiş çalışmalar, kuramsal yaklaşımlar ve pratik uygulamalarla ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the relationship between individual values and risk perception of terror attacks. This relationship is examined via a study employing university students from Turkey (n = 536) and Israel (n = 298). Those two countries share an ongoing threat of terror attacks, but differ in their socio-cultural backgrounds. Schwartz Value Theory (1992; 1994) is used to conceptualize and measure values. Cognitive and emotional responses about (1) potentially being exposed to a terror attack, and (2) a terror attack potentially occurring in the country are assessed to measure risk perception. Results partly support the hypotheses by showing expected associations of values with risk perception, as well as indicating gender differences and cultural variations. The more importance the Turkish and Israeli participants attribute to self-direction values, the less emotional they feel about the threat of being exposed to a terror attack. However, the greater priority they attribute to security values, the more negative affect they express about both threats. Furthermore, the more importance they give to hedonism & stimulation values, the less likely they perceive the likelihood of both threats. Current findings are discussed in relation to previous results, theoretical approaches, and practical implications