Tepedelenli Ali Pasha and the west: A history of his relations with France and Great Britain 1798-1820
Tepedelenli Ali Paşa ve batı dünyası: Paşanın Fransa ve İngiltereyle ilişkilerinin tarihçesi 1798-1820
- Tez No: 220465
- Danışmanlar: DR. EVGENYA KERMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez Osmanlı arşiv belgelerinin ve Avrupalı gezginlerin seyahatnamelerinin verdiği bilgilere dayanarak Tepedelenli Ali Paşa'nın Fransa ve İngiltereyle ilişkilerini incelemektedir. Bu çalışmada İngiltere ve Fransanın Paşaya olan bariz ilgisinin sebepleri üzerinde durulurken Paşanın bu devletlerin Balkanlarla ilgili politikalarına ne derece uyumlu hareket ettiği konusunda bazı sonuçlara varılmaktadır. Ayrıca Yunan Bağımsızlık Hareketi ve Tepedelenli Ali Paşanın bağımsızlık yönünde teşvik edilmesini temel alan Avrupa politikalarının arasındaki muhtemel bağlantılar da sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the relations of Tepedelenli Ali Pasha with the Western powers namely France and Great Britain in the light of the Ottoman archival materials and European Travelers? accounts. It scrutinizes the basic motives behind the conspicuous French and British interest towards the pasha and draws conclusions about his level of compliance with their policies regarding the Balkans. It also examines the traces of a possible connection between the Greek Independence movement and the very European policy of encouraging Ali Pasha for independence.