Between stumbling and fall towards ınsolvency: The endeavors of the Ottoman Empire in the 19th century
Sendeleme ve düşme arasında iflasa doğru: 19. yüzyilda Osmanlı İmparatorluğu?nun çabaları
  1. Tez No: 220466
  2. Yazar: EKREM KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DR. EUGENİA KERMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez başlangıçta, dünyanın ilk uluslararası ekonomik krizi olarak kabul edilen 1873 Viyana krizinin 1875'teki Osmanlı iflasına etkisi olup olmadığını incelemek üzere yola çıkmıştır. İflasın nedenleri araştırıldığında çok daha köklü problemler ve çok boyutlu ilişkilerle karşılaşılmıştır.Bu tezde ilk olarak Osmanlı'nın finansal durumunun bozulma nedenleri ortaya konarak dış borçlara giden yol açıklanmıştır. Daha sonra, Osmanlı'nın finansal problemleri aşma yönündeki gayretleri ve sanayileşme ve banka kurmaya yönelik girişimleri incelenmiştir. Takip eden süreçte Kırım Savaşı sonrası oluşan olumlu havaya rağmen Osmanlı'nın banka kurma ve demiryolu yapmada gecikmesinin nedenleri ve bu gecikmenin etkileri tartışılmıştır. Ayrıca, 1860'lardan başlayarak Viyana'nın bir finans merkezi olarak yükselişi ve bunun Osmanlı ekonomisindeki yansımaları incelenmiş; Osmanlı'nın 1860'ların ikinci yarısından itibaren yoğun bir şekilde gerçekleştirdiği dış borçlanmaların ve demiryolu hamlelerinin sebepleri irdelenmiştir. Son bölümde, 1873 Krizi'nin dönemin en önemli atılımlarından biri olan demiryolu yatırımları ve Osmanlı'nın iflası üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Tezin tümünde aktörler arasındaki ilişkiler ve süreç boyunca aktörlerin rollerindeki değişimlerin açıklanmasına önem verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, at first, intended to analyze one aspect of the 19th century Ottoman economic history, particularly the possible impact of the 1873 Panic in Vienna, which is addressed as the first global financial crisis, on Ottoman insolvency in 1875. However, research on the reasons of the insolvency revealed more complex relations and deep-rooted problems.In this thesis, firstly the reasons of financial disorder in the Ottoman Empire and road to foreign loans are explained. Later on, efforts of the Ottomans in order to overcome financial problems and their attempts for establishing banks and industrialization are analyzed. Afterwards, the reasons for the Ottomans? tardiness to establish banks and to construct railways despite the encouraging environment in the post-Crimean War period and the impacts of this delay are discussed. Besides, emergence of Vienna as a financial center beginning from the 1860s and its repercussions on the Ottoman economy are analyzed. Moreover, reasons for extensive foreign borrowings and attempts for railway constructions which were realized by the Ottomans beginning from the second half of the 1860s are explicated. Lastly, the impacts of 1873 Panic on stunning railway investments and the Ottoman insolvency are discussed. In the whole study, the interactions among actors and the changes in their roles throughout the period are taken into account.