Troas bölgesi Arkaik dönem Yunan kolonizasyon hareketleri
The Greek colonization of Troad in the Archaic period
- Tez No: 220505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Troas, Anadolu'nun oldukça verimli topraklara sahip bölgelerinden biridir. Bölge zengin yer altı kaynaklarının yanı sıra, sahillerinde bol miktarda balık yatakları bulunmaktadır. Arkaik Çağ'ın başlarından itibaren Troas'ın kıyı kesimleri Yunanlılar tarafından kolonize edilmeye başlanmıştır. Bölgede başlıca üç farklı kolonizasyon hareketi gerçekleşmiştir. İlk olarak Troas'a Lesbos Adası'nda yaşayan Aioller gelmiş, bölgenin güney, batı ve kuzey sahillerini kolonize etmişlerdir. Hemen arkasından İonlar gelmişler, Abydos'dan başlayarak bölgenin tamamen kuzey kıyılarına yerleşmişlerdir. Son olarak Atinalılar, Hellespontos (Çanakkale) Boğazı'nın hemen girişine Sigeion kentini kurmuşlardır. Antik kaynaklar, Dorların boğaz kıyısında Rhoteion antik kentini kurduklarını naklederler ancak bu dönemde Dorlar, bölgede önemli bir rol oynamamışlardır.Aiollerin kurdukları koloniler tarımsal karakterli, anakentlerine bağlı küçük yerleşimler görünümündedir. İon kolonileri ise boğazın stratejik noktalarına, yani Karadeniz ile Ege Denizi arasında ticaret gemilerinin uğrak bölgelerine kurulmuşlardır. Atinalıların Sigeion'a geliş amaçları tartışmalıdır. Muhtemelen, İda Dağı'nın zengin keresteleri onları buraya çekmiş ya da Sigeion'u kurarak, Megara kenti ile Karadeniz'de bulunan kolonileri arasındaki bağlantıyı kesmek amaçlanmış olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Troad is one of the most fertile regions in Asia Minor. It was also rich in mineral sources and its coasts teemed with schools of fish. During the Archaic age Greeks began to colonize its shores. Three waves of colonization can be discerned. First came Aeolians of Lesbos who settled in the southern, western and northern coasts of the Troad. Then came the Ionians who choose the northern shores from Abydos onward. Finally, the Athenians founded Sigeion at the entrance of the Hellespont. Sources also mention Dorian colonists at Rhoteion but their role in the history of the region is negligible.The Aeolian settlements were mainly small agricultural communities dependent on their metropolis. The Ionian colonies (e.g. Abydos, Lampsakos), however, were located on commercially strategic locations, i.e., key locations on the important waterway between the Aegean and the Black Sea. The Athenian presence in the region is problematic: they may have founded Sigeion either to exploit the timbers of Ida or to cut the link between the Megarians and their colonies on the Propontis.