Troas Bölgesi Arkaik Dönem kentleri ve savunma duvarları
Archaic Cities and defence walls at the Troad
- Tez No: 249173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışma ile Troas bölgesindeki Arkaik döneme ait savunma duvarlarınıntipolojisi, kronolojisi ve yapım tekniklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. ÖzelikleTroas bölgesinin güney kısmındaki Assos, Gargara, Lamponia, Kebren ve Neandreiayerleşimlerini inceledik.Stratejik konumuyla Troas bölgesi, Antik Çağ'da doğu ile batı dünyasıarasındaki yoğun geçişlerde ilk adım atılan alan olmuştur. Bu nedenle bölgedekiyerleşmelerin konum ve tipleri de bu hareketliliğin sağladığı kozmopolit halkyapısına göre şekillenmiştir.Çalışmamızın konusu kapsamında Troas bölgesinin topografyasınadeğinilerek coğrafi ve jeolojik özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bölgeninsınırlarının nasıl olduğu antik ve modern yazarların görüşleri doğrultusundabelirlenmeye çalışılmış ve bölgenin genel tarihi anlatılmıştır.İncelemeye çalıştığımız savunma duvarları hakkında genel bilgilerverilmiştir. Antik çağ kentlerinde savunma yöntemlerinin neler olduğu incelenmiştir.Daha sonra savunma duvarlarının özellikleri, savunma duvarlarında kullanılanmalzemeler, bunların çeşitleri, duvar yapım teknikleri ve tipolojileri hakkında bilgilerverilmiştir. Savunma duvarlarını oluşturan öğelerin neler olduğu ve bunların planlarıincelenmiştir. Savunma duvarlarının planlarının nasıl şekillendiği ve ne gibi planözellikleri içerdikleri konusuna da değilmiştirArkaik dönem Troas bölgesinin savunma duvarları konulu çalışmamızın sonbölümünde antik kaynaklardan bu şehirlerde daha önce inceleme yapmış gezgin,arkeolog ve araştırmacılardan edinilen bilgilerle kentlerin tarihi coğrafyası vetarihleri lokolizasyonları ve en yakın tarihe kadar olan araştırmalara değinilmiştir.Son olarak kentlerin savunma duvarları detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is intended to determine the typology chronology andconstruction type of the defence walls of the Troad belonging to the Archaic period.It is examined especially in the southern part settlements of the Troad includingAssos, Gargara, Lamponia, Kebren and Neandreia.Due to its strategic location, Troad has acted as a stepping stone between theeast and the west during the ancient periods. This led to the presence of cosmopolispopulation in the area affected the location and formation different types ofsettlements.It has touched the topography of the Troad which is the subject of our study,has given knowledge about its geographical and geolojical features. In this study,it is tried to define the border of the region with the opinion of antique and modernwriters, and given general history of the region.It has given knowledge about the defence walls, which is the subject of ourstudy. It has examined what the defence methods in antique period towns are. Afterthat it is given knowledge about defence walls and their features, materials which isused in defence walls, and thier kinds, construction technique of walls and theirtypology. It is examined the plans of the defence walls and how they shaped.The name of the study defence walls of the Archaic settlements? at the Troad,at the last part is concerned with the historical geograpy, history and localisation ofthe towns and the researches done about it until recent years by means of theinformation obtained from travellers, archaeologist and researches having visited thistown and of the antique resources. After that deals with the defence walls widely.