Şiddete başvuran ve başvurmayan ergenlerin yalnızlık düzeyleri ve akran baskısı düzeyleri açısından incelenmesi
An investigation of adolescents that resort to violence and others that do not in terms of degree of loneliness and peer pressure
  1. Tez No: 220627
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim kurumlarına devam eden ve bir başkasına zarar veren kavga, yaralama, küfür gibi şiddet davranışı gösteren ve göstermeyen ergenlerin yalnızlık düzeylerini belirlemek ve birbirleriyle karşılaştırmaktır. Araştırmanın bir diğer amacı ise şiddete başvuran ve başvurmayan ergenlerin akran gruplarından etkilenme düzeylerini tespit etmek ve birbirleriyle karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Adana Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan, ortaöğretim kurumlarında eğitimlerine devam eden öğrenciler (n=507) oluşturmaktadır. Bu örneklemin %51,5'unu (n=260) şiddete başvurmuş ergenler oluşturuken %48,5'unu (n=245) şiddete başvurmamış ergenler oluşturmaktadır. Araştırmada ergenlerin yalnızlık düzeylerini belirlemek amacıyla UCLA Yalnızlık Ölçeği (University of California Los Angeles Loneliness Scale) kullanılmış olup ergenlerin akran baskısı düzeylerini belirlemek amacıyla ise Esen (2002)'in geliştirdiği Akran Baskısı Ölçeği (ABÖ) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda şiddete başvuran ergenlerin şiddete başvurmayan ergenlere göre kendilerini daha yalnız hissettikleri bulunmuştur. Şiddet davranışı sergileyen ergenler şiddet davranışı sergilemeyen ergenlere göre kendilerini daha yalnızergenlerin başvurmayanlara göre hem kendilerini daha yalnız hissettikleri hem de arkadaşlarından daha fazla etkilendikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study is (a) to evaluate and compare the degree of loneliness of adolescents that go to a high-school and show disapproved behaviors such as fighting, injuring, swearing with those of other adolescents that do not show such behavior. The other main purpose of the investigation is (a) to determine and compare the level of peer influence on adolescents that resort to violence and that do not. The sampling is consisted of the students that attend a high-school (n= 507) in the area of Adana Major Municipality. While %51.5 of this sampling (n= 260) consist of the adolescents that resort to violence, %48.5 of it (n= 245) consist of the adolescent that do not resort to violence. In the investigation, to determine the level of adolescents? loneliness, ?UCLA? (University of California Los Angeles Loneliness Scale) is used while ?Esen? (2002) Peer Pressure Scale (ABÖ) is used to determine the level of peer influence on adolescents. The results indicated that adolescents that use violence feel more loneliness that other adolescents. That is to say, adolescents who resort to violence feel loneliness more deeply than other adolescents. What is more, it is indicated that adolescents that use violence are more imposed to peer pressure than the others.