Ottoman imperial painting collection through a document dating from 1890
1890 tarihli bir envanter belgesi üzerinden Osmanlı saray resim koleksiyonu
  1. Tez No: 220709
  2. Yazar: ZEHRA GÜVEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma, 1890 tarihli ve“Saray ve Kasr-ı Hümayunlarda bulunan resimlerin cinsini ve ressamlarının esamisini mübeyyen defter”başlıklı bir Osmanlı belgesi (envanteri) üzerinden 19. yüzyıl Osmanlı saraylarındaki tablo koleksiyonunu incelemektedir. Belge Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk özel batı tarzı resim koleksiyonunun bilinen ilk envanteridir. Tezin ilk kısmında bu koleksiyonun oluşum aşaması incelenmiş, ikinci kısmında belge üzerinden koleksiyonun bu günkü durumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about an Ottoman inventory document which is entitled as“Saray ve Kasr-ı Hümayunlarda bulunan resimlerin cinsini ve ressamlarının esamisini mübeyyen defter”. It means that it is the inventory document of the artists and their works belonging to the imperial painting collection and it is dating from 1890. It is the first inventory document of the first private collection in the Ottoman Empire. In the first part of this study, the formation process of the collection and in the second part, the present situation of the collection through the document is examined.