Voice behavior of blue collar employees: The mediating role of psychological empowerment
Mavi yakalı çalışanlarda iştirak etme ve fikrini çekinmeden dile getirme davranışı: Çalışanları yetkelendirme ve güçlendirme faktörünün aracı rolü
  1. Tez No: 220710
  2. Yazar: LALE MUAZZEZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MAHMUT BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada mavi yakalı çalışanların iştirak etme ve fikrini çekinmeden dile getirme davranışını (İFD) etkileyen süreçler incelenmiştir. Çalışanların iş ile ilgili yapıcı fikirlerini söylemelerini kolaylaştıran durumsal ve bireysel faktörler içsel psikolojik bakış açısı ile araştırılmıştır. Yetkelendiri yönetici davranışları (bilgi verme, delege etme, takdir etme), zenginleştirilmiş iş özellikleri (beceri çeşitliliği, otonomi) ve kişilik özelliklerinin (proaktif kişilik, sorumluluk bilinci) İFD ile ilişkilerinin dolaylı ve pozitif olarak çalışanları yetkelendirme ve güçlendirme faktörü üzerinden etkili olması beklenmiştir. Bu aracı modele ek olarak, sosyal (yüksek yeniliklere açıklık ve esneklik, kurum hedeflerinin açık olması, özdenetim) ve yapısal iş ortamlarının (çalışma grubunun birbirine bağımlılığı) İFD ve çalışanları yetkelendirme ve güçlendirme arasındaki ilişkide moderatör rolü oynaması öngörülmüştür. Araştırmada Türkiye'nin öncü holdinglerinden birine bağlı sekiz kurumun altmış yedi iş yerinden anket ile toplanan ikincil bir veri seti kullanılmıştır.Veriler eşleştirilmiş örnek yönteminden yararlanılarak 293 mavi yakalı çalışan ve 103 yöneticiden alınmıştır. Veri analizleri sonucunda, zenginleştirilmiş iş özellikleri ve kişilik özelliklerinin İFD ile ilişkilerinin çalışanları yetkelendirme ve güçlendirme faktörü üzerinden pozitif ve tamamen dolaylı olduğu doğrulanmıştır. Öte yandan, yetkelendiri yönetici davranışlarının, ne çalışanları yetkelendirme ve güçlendirme faktörü ile ne de İFD ile ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda öngörülenin aksine, sosyal ve yapısal iş ortamlarının herhangi bir moderatör etkisi bulunmamıştır. Bu araştırma, çalışanları yetkelendirme ve güçlendirme faktörünün, İFD üzerindeki dolaylı etkisinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Aynı zamanda bütünsel bir model sunarak teorik ve uygulamaya yönelik kapsamlı değerlendirmeler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study examined the process through which blue collar employees engage in voice behavior voluntarily. Both contextual and individual factors that facilitate employees to speak up their work-related constructive opinions were investigated from an intrinsic psychological perspective. Specifically, empowering managerial practices (e.g., informing, delegating, recognizing), enriched job characteristics (e.g., skill variety, autonomy), and personality characteristics (e.g., proactive personality, conscientiousness) were expected to be positively related to voice behavior through their influences on psychological empowerment. In addition to the hypothesized fully mediated model, the relationship between psychological empowerment and voice behavior was suggested to be moderated by social (e.g., innovation and flexibility, clarity of organizational goals, and reflexivity); and by structural (e.g., work group interdependence) work environments. A secondary dataset was used for the study, which was collected via survey from sixty-seven work units of eight business organizations under a leading Turkish holding. Using matched sample design, the sample was constituted of 293 blue collar employees and their 103 immediate supervisors. The results showed that enriched job characteristics and personality characteristics were related to employee voice through psychological empowerment. However, empowering managerial practices were neither related to psychological empowerment nor voice behavior. In addition, no moderation effects of social or structural work environments were found. The current study is the first one which attempted to examine the mediating role of employees? psychological empowerment in explaining the relationship between voice behavior and its distal predictors. Presenting an integrated model, theoretical and practical implications of the findings were discussed, as well.