Islamic economics: The islamic bourgeoisie and the imagined community
İslami iktisat: İslami burjuvazi ve hayali cemaat
- Tez No: 220792
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KORAY ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Economics, Political Science, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde dini muhafazakarlığı ile bilinen isveren örgütü MUS?AD tarafından temsil edildiği sekliyle Türkiye'deki ?slami Burjuvazi'nin dilini inceliyorum. ?slami burjuvazinin, Türkiye'deki müslüman cemaatini tanımlama üzerinde verilen bir hegemonya mücadelesi dahilinde kapitalizm ve ?slam terimlerine kendi anlamını yüklediğini göstermeye çalısıyorum. Liberalizm ve cemaat mefhumlarının birbiriyle çelistiği noktada bu sınıf, Türk toplumunun Türk-?slam geleneğinin ve Kapitalizmin değerlerini ihlal etmeden aynı zamanda hem Müslüman hem de kapitalist olabilmesi için eski kavramları modern sekillerde tahayyül ediyor. Bu çalısma, dille ifade edilen fikirlerin gerçekliğe sekil verdiği, dolayısıyla kavramların alısılmamıs sekillerde yeniden yorumlanmasının, özellikle tahayyüller bu yeniden yorumlamaların kurumsallasması üzerinden üretildiğinde toplumsal pratiklerde değisiklik yaratacağı kuramına dayanıyor. Burjuvazinin medya odaklarına ve bakanlıklara erisiminin arttığı dikkate alındığında bunun toplumsal olarak anlamlı bir mesele olduğu görülüyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis I examine the languge of the Islamic Bourgeoisie in Turkey as represented by MUSIAD, a business association known for its religious conservatism, to show that the Islamic bourgeoisie imparts its own meaning to the terms of capitalism and Islam in a struggle over hegemony in defining the Muslim community in Turkey today. Where liberalism and notions of community conflict, this class imagines old concepts in modern ways so that Turkish society can be Muslim and Capitalist at the same time without violating the values of either Turkish-Islamic tradition or Capitalism. This work is premised on the theory that the ideas expressed through language give shape to reality; thus, novel reinterpretations of concepts can bring about changes in social practices, particularly when the imaginaries produced through those reinterpretations become institutionalized. This is a socially relavant issue in Turkey today due to the increased access that the bourgeoisie has to media outlets and government ministries.