Charlotte Bronte and Srpuhi Dussap: Weaver mothers and palimpsest as grammar of female narration and plot
Charlotte Bronte and Srpuhi Dussap: Dokumacı kadınlar ve kadın anlatı ve kurgusunun dilbilgisi olarak palimpsest
  1. Tez No: 220793
  2. Yazar: MARAL AKTOKMAKYAN
  3. Danışmanlar: DR. SOSİ ANTİKACIOĞLU, Y.DOÇ.DR. DENİZ TARBA CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çift anlamlı konuşmanın kullanımı Charlotte Brontë'nin Jane Eyre'i ile Srpuhi Dussap'in Mayda romanında kadın söylemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Palimpsest olarak da adlandırılan kadın yazın stratejisi olan bu metod yazara istediği, düşündüğü ve inandığı şekilde söyleme/yazma fırsatını tanırken aynı zamanda kadın yazara yönelik eril eleştiri ve dışlamayı da engellemiş olur. Ondokuzuncu yüzyıl yazarları olarak Brontë ve Dussap romanlarını geleneksel kurgu, tema ve edebi kurallara uygun çerçevede ortaya koymuşlardır. Jane Eyre ve Mayda romanlarının en göze çarpan özelliği önerdikleri benzer kurgu ve tema alternatifleri yoluyla görünürde göstermiş oldukları uygunluğu yıkmaktır. Ancak bu şekilde kadının kendini gerçekleştirmesi mümkün olur ve nesne rolünde hapsolmuşluğunun aksine özne durumuna yükselir. Bu araştırma palimpsesti Jane Eyre ve Mayda romanlarında nasıl ve hangi nedenlerle kullandıklarını tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of double-talk becomes the female discourse in Charlotte Brontë?s Jane Eyre and Srpuhi Dussap?s Mayda. This method as female literary strategy, also termed the style of palimpsest, gives the woman writer the opportunity to tell/ write whatever she likes, thinks and believes and at the same time avoid male criticism and reduction. As nineteenth century writers, both Brontë and Dussap constructed their novels in styles which seem to comply with conventional plots, themes and literary rules. The striking characteristic of both novels is the subversion of the apparent obedience they advocate through similar plots and thematic alternatives they offer. Only in this way is woman?s self-fulfilment achieved and she is promoted as a subject as opposed to her imprisonment in the role of the object. This study aims to discuss the reasons for their application of the palimpsest and the way they are applied in Jane Eyre and Mayda.