Essays on determinants of export, competitiveness and unit labor cost
İhracatın belirleyicileri üzerine makaleler, uluslararası rekabet gücü ve birim işgücü maliyeti
- Tez No: 220791
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET FARUK AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez üç makaleden oluşmaktadır. Birinci makalede, Türkiye'nin imalat sanayinde 2000 yılından sonra meydana gelen patlamanın sebepleri araştırılmıştır. Makalede özellikle imalat sanayi üretimindeki maliyet ve verimlilik üzerine odaklanılmıştır. Verimlilik, ücret ve kurun etkileri geliştirilmiş birim ücret maliyeti modeli ile analiz edilmiştir. Edwards ve Golub (2004) makalesini takip ederek analiz için dinamik panel tekniği kullanılmıştır. Ek olarak, yukarıda bahsedilen faktörlerin imalat sanayinde gelişen ve sönen sektörler için önemine de bakılmıştır. Analiz sonunda, imalat sanayi ihracatı ile birim ücret maliyeti arasında negatif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca, birim işgücü maliyetinin iki bileşenine ayrılması göstermiştir ki verimlilikteki bir artış ihracatı arttırırken ücretlerdeki bir artış ihracatı azaltmaktadır. Bu sonuca ek olarak, nominal ücretlerin sönen sektörlerde, verimliliğin ise gelişen sektörlerde önemli bir faktör olduğu bulunmuştur. İkinci makalede, Türkiye'nin Slovak Cumhuriyeti'ne göre imalat sanayinde maliyet açısından uluslararası rekabet gücü incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin imalat sanayindeki rekabet gücü ile ihracatı arasındaki ilişki sektörel olarak analiz edilmiştir. Bu analiz için, göreceli birim ücret maliyeti ölçütü ve dinamik panel tekniği kullanılmıştır. Analiz sonunda 1995-1999 periyodu için Türkiye'nin Slovakya'ya göre rekabet gücünün olmadığı bulunmuştur. Slovakya'nın rekabet gücü temel olarak göreceli yüksek olan işgücü verimliliğinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three papers. In the first paper, we investigate the causes of the Turkish export-boom after 2000 in the manufacturing sector. We mainly concentrate on the cost and productivity aspects of the production in the manufacturing sector. The effects of productivity, wage and exchange rate are analyzed within the framework of the augmented unit labor cost model. Following the Edwards and Golub (2004) paper we use the dynamic panel data techniques for the analysis. In addition, the importance of the above mentioned factors is examined for the rising and declining sectors. We find that manufacturing export is negatively related to the unit labor cost (ULC). The Decomposition of ULC into its two components also shows that an improvement in productivity increases export while an increase in nominal wages decreases it. We also find that nominal wage is an important factor in the declining sectors while productivity is the stimulus in the rising sectors. In the second paper, we examine Turkey?s international cost competitiveness in manufacturing with respect to the Slovak Republic, and quantitatively investigate the relationship between Turkish cost competitiveness and the exports of manufactured goods at an industry level. The Relative Unit Labor Cost (RULC) measure and dynamic panel data techniques are employed for this analysis. We find that Turkey is not competitive with respect to Slovakia for the 1995-1999 period. The Competitiveness of Slovakia mainly depends on its relatively higher level of labor productivity.