Bbreaking the closure through language: The representation of oppression and resistance in Margaret Atwood's the Handmaid's Tale and Ursula K. Le Guin's the telling'
Dil aracılığıyla kapalılığın aşılması: Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Ursula K. Le Guin'in anlatı adlı eserlerinde baskı ve direnişin temsili
  1. Tez No: 220794
  2. Yazar: BURCU KAYIŞCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. LAMİA GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, iki eleştirel distopya örneğinde baskının ve direnişin dil düzeyinde nasıl temsil edildiğini göstermeyi amaçlar. Ayrıntılı inceleme için seçilen eserler Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ile Ursula K. Le Guin'in Anlatı adlı romanlarıdır. Çalışma, en önemli edebi ütopya ve distopya örneklerini kapsayan ve aynı zamanda tanımları içeren ve farklılıkları açıklayan kısa bir inceleme ile başlar. Bu bağlamda, ütopya ve distopya türünün zaman içindeki değişimi de çeşitli eleştirmenlerin yorumlarının ışığında açıklanacaktır. Ardından, seçilen iki eser kendilerini eleştirel distopya örneği kılan özelliklerin açıklanması amacıyla incelenecektir. Egemen düzenin söylemi, öykülerin ana karakterlerinin rejimin kapalılığına karşı durmak amacıyla anlattıkları öyküler ile karşılaştırılacaktır. İncelemede, sunulan fikirleri desteklemek amacıyla Mikhail Bakhtin'in ?otoriter söz? ve Julia Kristeva'nın ?şiirsel mantık? kavramları kullanılacaktır. Tarihin ve belleğin manipule edilişine, romanların aktif politik direniş açısından sağladığı olanaklarla birlikte, eleştirel distopyaların ele aldığı konular bağlamında yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate how oppression and resistance are represented on the plane of language in the two examples of critical dystopias. The works that are chosen for detailed analysis are The Handmaid?s Tale by Margaret Atwood and The Telling by Ursula K. Le Guin. The study begins with a short survey of the most significant literary utopias and dystopias while simultaneously presenting the definitions and explaining the differences. In this respect, the transformation of the utopian and the dystopian genre through time is also delineated with the help of the comments of various utopian and dystopian critics. Then, the two novels are analyzed to illustrate the qualities that render them the examples of critical dystopias. The discourse of the hegemonic order is juxtaposed with the stories of the main characters which they tell in order to resist the closure of the regime. In the course of the analysis, Mikhail Bakhtin?s notion of the ?authoritative word? and Julia Kristeva?s ?poetic logic? are employed to support the ideas presented. The manipulation of history and memory as well as the possibilities that the novels provide in terms of active political resistance is also included in accordance with the concerns of the critical dystopias.