Circassian organizations in the Ottoman Empire (1908-1923)
Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Çerkes cemiyetleri (1908-1923)
  1. Tez No: 220806
  2. Yazar: ELMAS ZEYNEP AKSOY ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Tezim, Çerkes İttihat ve Teavün Cemiyeti ve Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Bu iki ana bölümde ise Guaze gazetesi ve Diyane dergisi olarak iki alt başlık bulunmaktadır.Osmanlı İmparatorluğu'nda Çerkesler tarafından kurulmuş ilk dernek olma özelliği taşıyan Çerkes İttihat ve Teavün Cemiyeti 4 Kasım 1908 yılında İstanbul'da kuruldu. Cemiyetin nerede, hangi şartlarda ve nasıl kurulduğunu anlatarak tezime başladım.Kurucuları ve aktif üyeleri tanıdıktan sonra Çerkes İttihat ve Teavün Cemiyeti'nin faaliyetlerine yoğunlaştım. Genel bir başlık altında cemiyetin faaliyetlerinden bahsettim. Özellikle dönemin önünde ve ses getiren çalışmalarına tezimde ayrıntılı yer vermeye çalıştım.Bana göre, Çerkes İttihat ve Teavün Cemiyeti'nin kendisi hakkında en fazla ipucu barındıran faaliyeti olan Guaze gazetesini ayrı bir başlık altında inceledim. Genel bir başlık altında bahsettiğim Çerkes İttihat ve Teavün Cemiyeti'nin faaliyetlerini Guaze gazetesi başlığı altında detaylı bir şekilde irdeledim. Ara başlıklar altında cemiyetin faaliyetlerini Guaze gazetesinde yayımlanan makaleler ile harmanladımİkinci bölüm olarak adlandırabileceğim Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti ve faaliyetleri ise tezimin dikkat çeken parçalarından biriydi. Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti'nin kuruluş çalışmalarına ve kurucularına yer vererek bu bölüme başladım. Beş bayan tarafından faaliyete geçirilen bu cemiyette özellikle Hayriye Melek Hunç Hanım'a tezimde büyük bir yer ayırdım ve onun hayatını inceledim.Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti tarafından kurulan Çerkes Kız Numune Mektebi `ne yer verdim. Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti'nin yayın organ olan Diyane dergisi ise bu bölümün ara başlığıydı. Tek bir nüsha yayımlanmış olan bu dergiyi günümüz Türkçesine çevirdim ve yorumlayarak tezime ekledim. Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti'nin gerçekleştirdiği ilkler ve başarılarını ön plana çıkararak farklı bir kadın cemiyeti yapısı sundum.Sonuç olarak da; Çerkes İttihat ve Teavün Cemiyeti ve Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti'nin diasporada yaşayan Çerkesleri tek çatı altında toplamayı amaçladığını ve ?geçmişi bir; geleceği ortak? bir Çerkes milleti yaratmayı hedeflediğini gözler önüne sermeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
My thesis is composed of two main sections, namely, Circassian Union andSupport Association and Circassian Women?s Support Association. In these twomain sections, there are two sub-headings in these two sections such as thenewspaper Gûâze and Diyâne magazine.Circassian Union and Support Association, the first society founded by theCircassians in the Ottoman Empire, was founded in Istanbul on 4 November 1908. Iintroduced my thesis by describing where and under what conditions the CircassianUnion and Support Association was founded.After learning about the founders and the active members, I focused on theactivities of Circassian Union and Support Association. Under a general heading, Imentioned about the activities of the society. I tried to demonstrate those activities ofthe society that were ahead of its respective era and gave rise to great sensations.The Circassian Women?s Support Association and its activities which I cancall the second section of my thesis was one of the parts of my thesis worthy ofattention. I introduced to this section by touching upon the foundation process andfounders of Circassian Women?s Support Association. We can see that, in thissociety founded by five women, Hayriye Melek Hunç took the leading role.Following the founders of Circassian Women?s Support Association, I startedstudying the activities of the society. The Circassian Women?s Support Societyrealized a dream of Circassian Union and Support Association and founded theCircassian Girl School. The Diyâne magazine, the publication body of CircassianWomen?s Support Association, was the sub-heading of this section.To conclude, I tried to describe how the Circassian Union and SupportAssociation and Circassian Women?s Support Association aimed to bring theCircassians living in diaspora under the single roof and create a Circassian nationwith a single past, and a common future.