Examination of information systems development processes and industrial adaptations
Bilgi sistemleri geliştirme süreçlerinin ve sektörel uyarlamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 220805
  2. Yazar: TUNA ÖZÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu tez, Türkiye'deki bankaların sistem geliştirme süreçlerindeki güncel durumunu, uluslararası kabul görmüş yazılım ve sistem geliştirme standartlarını kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma öncelikle mevcut sistem geliştirme ve yazılım geliştirme standartlarını incelemekte, standartların detaylı incelenmesinden sonra süreçleri baz alan standartlar seçilerek bankaların süreçlerinde durum tesbiti yapmak için Çağlayan sistem geliştirme modeli aşamalarına gore sıralanmış bir süreç soru listesi oluşturulmaktadır. Soru listesinde yer alan her soru standartlarda yer alan süreç önerileri ve uyarılar baz alınarak oluşturulmuştur. Çalışmanın devamında oluşturulan sorular kullanılarak Türkiye'nin üç büyük bankası ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden çıkan mevcut durumlar üç banka için standartlarda belirtilen ve beklenen durumlar ile birlikte değerlendirilerek üç bankanın süreç sorunları incelenmiş ve belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines current system development processes of three major Turkish banks in terms of compliance to internationally accepted system development and software engineering standards. After a deep scan on system development and software engineering standards, related process-based standards are selected and used to form a question list covering whole system development process that is ordered like classical Waterfall life cycle model. Each question in the checklist is made up of guidance and suggestions from the international system development standards. Later on, questions are interviewed with information technology departments of three major banks in Turkey. Results have been aggregated by examining current process status of three banks together and problematic points have been identified using international system development standards.