A thing one knows not how to name: The female Grotesque in early modern English drama
Adlandırılamayan bir şey: Rönesans dönemi İngiliz tiyatrosunda grotesk kadınlar
  1. Tez No: 220807
  2. Yazar: AYŞEM SEVAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TEKİNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ayşem Seval, ?`A Thing One Knows Not How to Name:' The Female Grotesque in Early Modern English Drama?Bu tezin amacı, grotesk kavramının özünde yatan belirsizlikten yola çıkarak, Tudor ve Stuart dönemi tiyatrosunda grotesk biçimde imgelenen kadın bedeninin nasıl aynı zamanda hem kâr arttırıcı görsel bir malzeme hem de alışılagelmiş ataerkil kadın tanımlarının ve rollerinin sorgulanacağı bir platform oluşturabileceğini incelemektir. Bazı feminist eleştirmenlerin iddia ettiğinin aksine, bu çalışma grotesk kadın kavramının sadece bazı modern edebiyat ve sanat eserlerinde değil Rönesans dönemi İngiliz tiyatrosu gibi oldukça erkek-egemen bir sanat alanında bile gözlemlenebileceğini savunur. Bu araştırma grotesk kavramının değişik biçimlerini ve sahneye yansıyan cadı, canavar ve Amazon gibi farklı kadın grotesk imajlarının sosyal ve tarihsel arka planlarını inceledikten sonra Tudor ve Stuart dönemlerinden çeşitli tiyatro eserlerinde bu kadın grotesk imgelerinin basit birer karalamadan öte çok karmaşık ekonomik, sosyal ve politik güç ilişkilerince şekillenen kavramlar olduğunu ve söz konusu oyunların kadın grotesk karakterler vasıtasıyla bu ilişkileri ortaya koyabileceği hatta sorgulayabileceğini göstermeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
Deriving from the ambivalence inherent in the concept of the grotesque, thisdissertation aims to investigate how the female grotesque may offer possibilities forproblematising stereotypical images of women as fools or the fickle incarnations of the devileven when it is employed in Tudor and Stuart Drama as crowd-pleasing and profit-increasingspectacle. Contrary to the arguments of some of the feminist critics, this study argues that theconcept of the female grotesque may suggest cultural politics for women not just in the worksof some twentieth-century female writers but even in a male-dominated genre such as theearly modern English drama. After having discussed the different types of the grotesque andthe social and historical background to the various female grotesque images such as themonster, the witch and the Amazon, the dissertation illustrates how, in Tudor and Stuartdrama, these female grotesque images offer more than a simplified one-dimensionalmisogynist myth on women by exposing and questioning the complex web of power relationsinvolved in their creation.