Turkish-US security relations 1945-2003: A game-theoretical analysis of the institutional effect
Türk-ABD güvenlik ilişkileri 1945-2003: Kurumsal etkinin oyun teorisi yoluyla analizi
  1. Tez No: 220843
  2. Yazar: MEHMET ALİ TUĞTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni-kurumsalcı teorinin işleyişini Türk-ABD güvenlik ilişkileri üzerinden test etmektir. Bu amaçla bir oyun teorisi modeli kullanılmıştır. Başarılı olması halinde, böyle bir araştırma Türk-Amerikan güvenlik ilişkilerinde bir kurum olarak NATO'nun yerini gösterirken, iki ülke arasındaki güç dengesizliğinden doğan sorunların çözümüne yönelik politika alternatiflerine de işaret edecek ve son olarak, ikili ilişkilerdeki sorunlu konuları da ortaya çıkartacaktır. Çalışmanın temel bulguları şu şekilde özetlenebilir: 1945'ten 2003'e Türk-ABD güvenlik ilişkilerindeki önemli konulara bakıldığında NATO, ulusal ya da uluslararası yapısal değişikliklerden bağımsız olarak iki ülke arasındaki görece kazanımları dengeleyen bir işleve sahiptir. Türkiye ve ABD arasındaki güç eşitsizliği, genel olarak tarafların görece kazanımlarının ABD lehine gelişmesine yol açmaktadır. Bu durum; Ortadoğu, ABD askeri yardımı ve Türkiye'deki ABD askeri varlığı gibi sorunlu alanlarda daha da belirginleşmektedir. Bu gibi alanlarda ilişkilerin daha kurumsal bir yapıya kavuşturulması, görece kazanç dengesizliklerini düzeltebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to test the relevance of the neo-institutionalist theory in Turkish-US security relations by using a game-theoretical model. If successful, such an undertaking would provide one with tested theoretical generalizations about the place of institutions (in our case, NATO) in Turkish-US security relations, imply policy-making alternatives to remedy the power asymmetry between the two actors, and help pinpoint problematic issues in the bilateral relationship. This study has looked at the salient issues in Turkish-US security relations from 1945 to 2003. Its key findings suggest that NATO as an institution moderates relative gains made by the parties, and this effect is independent from domestic or international structural changes. The power asymmetry between Turkey and US results in an uneven distribution of relative gains that is particularly evident in problematic issues like the Middle East, US military aid to Turkey, and the presence and activities of US forces in Turkey. The findings of this study suggest that further institutionalization would moderate the distribution of relative gains in both issues.