Oğuz Atay's dialogue with the western canon in the disconnected
Oğuz Atay'ın tutunamayanlar'da batı kanonu ile diyaloğu
- Tez No: 220844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, Rus düşünür Mihail Bahtin'in yaklaşımını temel alarak, Oğuz Atay'ın poetikasını batı kanonunun büyük eserleri ile karşılaştırıyor ve yazarın bir yandan geçmişin iktidarı ile başa çıkarken bir yandan da yeni bir yapı kurduğuna işaret ediyor. Bu tez aynı zamanda, Atay'ın en sevilen romanı ve baş eseri olan Tutunamayanlar'ın başkalarının sesleri ile ?lekelenmemiş? saf bir edebi sesin olanaksızlığını teslim ettiğini ve geçmişten gelen tüm seslere dair bir farkındalığı temel aldığını göstermeyi hedefliyor. Atay'ın kendi edebi ?babaları? olan Cervantes, Shakespeare, Goethe, Dostoyevski ve Joyce ile kurduğu diyaloğu açığa çıkarabilmek için Bakhtin'in kullanıma soktuğu diyalog, çokdillilik, çokseslilik ve karnaval gibi kavramlar başvuruluyor.Bu tezin amaçlarından biri, Atay'ın Türkiye'nin modernleşme projesine dair tutumunun kendi çağdaşları içinde benzersizliğini göstermek olsa bile, en önemli hedefi Tutunamayanlar'ın bir ?dünya metni? olduğunu kanıtlamak ve yazarının edebi geçmişi zenginleştirerek günümüze taşıdığını ortaya koyarak, Atay'ı modernist yazarlar arasında hak ettiği yere yerleştirmektir. Bu karşılaştırmalı çalışma, tam da bu nedenle, yalnızca Atay ve diğer modernist yazarlar arasındaki benzerliklere işaret etmekle kalmaz, bunun yanı sıra onunla Batının kanonik yazarları arasındaki farklılıkları da ortaya koymayı amaçlar. Çünkü Tutunamayanlar, Atay'ın edebi yolculuğunun, Batılı yazarların tersine sadece geçmişle bugünü değil, aynı zamanda Doğu ile Batı'yı da bir diyalog içinde soktuğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Drawing centrally upon the work of the Russian critic Mihail Bakhtin, this study compares Oğuz Atay?s poetics with those of the canonic authors, and demonstrates how he copes with the authority of the past while building a new structure upon it. It also aims to show that the recognition of the impossibility of a language ?untainted? by others and the awareness of the echoes from the past is central to The Disconnected, Atay?s masterpiece and most cherished novel. Bakhtinian concepts, such as dialogism, heteroglossia, polyphony and carnival, are employed in revealing the dialogue Atay establishes with his literary ?fathers,? such as Cervantes, Shakespeare, Goethe, Dostoevsky, and Joyce.While one of the objectives of this thesis is to argue that Atay?s response to Turkey?s project of modernity is unique when compared to his contemporaries, its most important endeavour, however, remains to show that The Disconnected is a ?world text? and Atay has a well-earned place among other modernist authors in that he draws upon the literary past and delivers it to the present in an enriched form. This comparative study, therefore, focuses not only on the similarities between Atay and other modernists, but also draws the line between him and the authors of the canon in that it shows that the journey Atay takes in The Disconnected is determined by a dialogue between not only the present and the past, but also the East and the West.